• 25 Nisan 2018, Çarşamba

TÜRKİYE NERE KORE NERE (3)

KIZIL ÇİN ORDUSU, SÜNGÜ SAVAŞIYLA TANIŞIYOR

 

1951 yılı 22 Nisan’ı 23 Nisan’a bağlayan gece, Amerikan ordusundaki Zenci Alayı ile Filipin taburunun gece mevzilerinden kaçmasından sonra savaşın tüm ağırlığı Türk Tugayı’nın üzerine kalır.

Çin ordusu olanca gücüyle saldırırken, Topçu İleri Gözetleyici Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç, sayısal açıdan Türk birliğinden kıyaslanamayacak kadar fazla olan Çin ordusu ile baş etmenin tek yolunun, kendilerinin de yok olmaları pahasına yoğun topçu ateşi yapılması gerektiğini düşünürken, Bölük Komutanı Yüzbaşı Hamit Yüksel’den aynı düşünceleri içeren emri alınca, karargâha bildirir. Türk karargâhı Üsteğmen Mehmet Güneç”in yaşamsal önemi çok büyük olan bu kararını yerine getirir.

Bandırmalı yiğit Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç, dünya harp tarihinde benzeri görülmemiş bir destan yazarak şehit olmuş, bölük komutanları Yüzbaşı Hamit

Yüksel, bir çok subay, astsubay ve er de esir düşmüştür.

 

Kore Savaşlarında General Tahsin Yazıcı, Albay Celal Dora’nın ve Topçu üsteğmen Mehmet Günenç “in ön plana çıkmış olmaları içinde bulundukları durumu değerlendirirken riske girmeden önce hızlı düşünüp çabuk karar vermek ve uygulamak olmuştur.

Bir an için kendinizi 9.Bölük Komutanı Yüzbaşı Hamit Yüksel ve onun Topçu İleri Gözetleyici Üsteğmeni Mehmet Gönenç’in yerine koyun. Topçu İleri Gözetleyicisiniz. Yanınızda olduğunuzu sandığınız Amerikan ordusunun Zenci Alayı ile Filipin taburu gece sessizce kaçmış. Savaşın bütün ağırlığı üstünüze çökmüş, arkanızda Türk Tugayı var ve elinizdeki mevcut askerlerinizle dalga dalga gelen Çinlileri durdurma şansınız yüzde bir bile değil.

Bu durumda alınması gereken çok önemli bir karar var:

Ya savaşa bildiğiniz kadar savaşacaksınız, bunun sonunda ya şehit olacaksınız ya da esir düşeceksiniz.

Bu sonuçlardan hangisi olursa olsun pıtırak gibi yerden biten Çin askerleri sizi aşarak Tugayınıza saldıracaklardır. Tugayınız da da Çin ordusu ile birebir savaşacak sayısal güce sahip değilsiniz.

İşte Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç, Mustafa Kemal’in askeri olduğunu burada ortaya koyuyor ve dünya tarihinde hiç görülmemiş bir destan yazıyor. Ve bu destan Harb okullarımızda ders olarak işleniyor.

 

General Tahsin Yazıcı’nın komutasındaki Türk Tugayı,8.Amerikan Ordusu’nun açık kanadını korumak amacıyla harekâta sokulur. Akıllara durgunluk veren bir savaş başlar.

Kızıl Çinliler bu savaşta aynı anda ayrı ayrı iki kez şaşkınlık yaşarlar…

İlk Türk askeri hücuma başladığında Allah,Allah,Allah sesleriyle saldırır..

İkincisi süngü hücumu…

Çinli asker kendisine doğru gelen Türk askerinin tüfeğiyle yaptığı hareketleri anlamaya çalışırken bunun ‘SÜNGÜ HARBİ’ olduğunu öğrenemeden can verir.

Bu süngü savaşından sonra, tüm cephede durmayacağı sanılan Çinli ilerleyişi durmak zorunda kalır.

Türk Tugayı”nın 600 şehit ve bin civarında kayıp verdiği bu savaşta kazanılan zafer, tarihimize ‘Kunuri Muharebeleri” olarak geçer.

Kore Savaşları’nda ortaya çıkan çok önemli bir şey daha vardır.

Türk Ordusu, niye kahramandır?

Kahramanlık nedir?

Her Türk Asker doğar sözünün gerçek anlamı nedir?

 

SÜRECEK: 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli