• 25 Aralık 2018, Salı

İTTİFAK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağolu’na göre, partilerin seçim öncesi kurdukları ittifak bir ‘’oyun’

Kendi düşüncelerimi yazmadan önce Aziz Kocaoğlu’nu dinleyelim.

‘’ Çok uzun süredir siyasetle uğraşıyorum. Yerel seçimlerde Türkiye'de ittifak yakalandı. Genelde oldu, yerelde de olur, itirazım yok. Ama illeri paylaşmak, ilçeleri, meclis üyeliklerini paylaşmak olmaz. Siyaseti partililer götürür. Örgütleri vardır, örgütlerin hassasiyetleri vardır. Koskoca CHP, cumhuriyeti kuran parti, 'Ben şu şu illerde seçime girmiyorum, onu şu partiye bıraktım' diyemez. Ben hiçbir partiye söylemiyorum. Siyaset bilimi açısından konuşuyorum.

- Hangi partinin şemsiyesi daha büyük, AK Parti. Kim ittifak yapacaksa, onların listesinden aday gösterilir. Kazanır, sonra partisine geçer. Lokomotif parti CHP, kim ittifak yapacaksa belediye başkanını da oradan gösterebilir, ama sandığa CHP girer, sandığa AK Parti girer. Sadece CHP için değil, ülkenin geleceği için söylüyorum. Demokrasiyi güçlendirecek olan siyasi partilerdir. Siyasi partilerin güçlü olması, tabanını koruması gerekir. Bu bir oyundur. Bir sürecin en önemli kararıdır. Bu başkanlık sistemiyle birlikte sistem, iki partili sistemi dayatmaktadır. İki partili sisteme gidişin, partileri savurmanın ittifakıdır. Sonunda bir parti güçlü çıkacak. Diğerleri yara alacak. İttifaka evet. Ben aday değilim, bunu sadece siyasete gönül vermiş, hizmet etmiş, İzmir'e 15 sene belediye başkanlığı yapma onuruna ulaşmış bir vatandaş olarak söylüyorum.’’

Aziz Kocaoğlu bu sözleriyle koskoca CHP’nin içine düştüğü acınacak durumunun yol haritasını, büyük resmini gözler önüne sermiş olmuyor mu?

Aziz başkan çok önemli bir noktaya dokunuyor, diyor ki, ’’Bu bir oyundur. Bir sürecin en önemli kararıdır. Bu başkanlık sistemiyle birlikte sistem iki partili sistemi dayatmaktadır. İki partili sisteme gidişin, partileri savurmanın ittifakıdır. Sonunda bir parti güçlü çıkacak.’’

Aziz başkan diyor ki tıpkı ABD de olduğu gibi.

Yani, 1892 yılından beri seçilen her Amerika başkanı ya Demokrat Parti’nin ya da Cumhuriyetçi partinin üyesidir.

ABD’de, liberal Parti, Anayasa Partisi, Sosyalist Parti ve Yeşil Parti gibi küçük partilerde var; ama onlar adı üstünde küçük partiler. Etliye, sütlüye karışmayarak demokrasicilik oynuyorlar.

Her ne hikmetse ABD’de üçüncü parti seçeneği tercih edilmiyor.

Peki Aziz Kocaoğlu’nun açıkladığı bu bilgileri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yöneticiler bilmiyorlar mı?

Biliyorlar ve bu durumun ne anlama geldiğini toplumun bilmediğini bildiklerinden sözüm ona demokrasi adına savaş veriyor pozlarını sergiliyorlar.

Köy Enstitüleri kurucularından İsmail Hakkı Tonguç ne demişti?

Demokrasinin iki çeşidi vardır.

Biri, zor ve gerçek olanı.

Öbürü kolayı, oyun olanı.

Topraksızı topraklandırmadan…

İşçiyi sağlama almadan…

Halkı esaslı eğitmeden…

Olmaz.

Birincisi köklü değişim ister.

Zordur; ama gerçek demokrasidir.

İkincisi sandık demokrasisidir.

Okuma yazma bilsin, bilmesin…

Toprağı, işi olsun, olmasın…

Demegojiyle serseme çevrilen halk,

Elindeki kağıdı sandığa atar.

Böylece, kendi kendini yönetmiş sayılır.

Bu, oyundur, kolaydır.

Amerika bu demokrasiyi yayıyor.

Biz de demokrasinin kolayını seçtik.

Çok şeyler göreceğiz daha…

Tonguç’un dediği gibi görüyoruz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.