• 26 Nisan 2018, Perşembe

TÜRKİYE NERE KORE NERE? (4)

GENERAL TAHSİN YAZICI:

’ÇEMBERİ YARDIK, CEPHEYE EKMEK GÖNDERİN.’

 

Kore Savaşları, başlangıçta kapitalizmle sosyalizmin kapışması gibiydi…

Daha doğrusu Amerika ile Sovyetler Birliği’nin dünyayı bölüşüm planının bir parçasıydı.

ABD,’’ hür dünya’’ yutturmacası adı altında kapitalizmi, Rusya’da komünizm adına Kore “de destekçiydi.

Rusya, kuzey komşumuz ve ulusal kurtuluş savaşında silah, cephane yardımıyla, Atatürk-Lenin arkadaşlığıyla ve 1877 Osmanlı-Rus Savaşlarından, Türk Ordusunu daha doğrusu Türk Askerini, Amerika’ya oranla daha iyi tanıyordu.

Amerika, ulusal kurtuluş savaşında tanıdığı Türk askerinin özelliklerini sinsi sinsi izliyordu…

 

Ünlü Kunuri savaşı üç gün üç gece aralıksız sürdü. Türk Tugayı’nın dört bir yanı 6 Çin tümeni tarafından çevrilmişti. O ana kadar dünya harp tarihinde dört bir yanı çevrilmiş bir birliğin kurtulduğu yazmıyordu. Türk Tugayı’nın komutanı General Tahsin Yazıcı’nın, “ÇEMBERİ YARDIK, CEPHEYE EKMEK GÖNDERİN, GÖREV VERİN,” şeklindeki telsiz konuşması dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı.

Türk Ordusu’nun Sunchon Boğazı’nı koruyarak Birleşmiş Milletler Ordusu’nu yok olmaktan kurtarmış olması Türk Askeri’nin yazdığı bir başka destandı.

 

General Tahsin Yazıcı, bu çetin savaşta emrini verir:’SON ER SON KURŞUN’ ve göğüs göğse geçen savaşın sonunda Türk askeri kahramanca savaşarak BM ordusunu yok olmaktan kurtarır.

MOSKOVA RADYOSU: ‘AMERİKALILAR BU DEFA SİZİ TÜRKLER KURTARDI.’ Şeklinde yayın yaparak ordumuzun kazandığı zaferi duyurur.

 

Türk askerinin Sunchon Boğazını koruyarak BM ordusunu yok olmaktan kurtarmış olması, Türk Ordusu’nun Kore’de yazdığı ayrı bir destan olmuştur.

8.Ordu Komutanı Amerikalı General Walker, Türk Tugayı’na gelerek madalya töreninde yaptığı konuşmada şunları söylemiştir.

‘KAHRAMAN BİR MİLLETİN KAHRAMAN ASKERLERİ, AMERİKAN 9.KOLORDUSU VE AMERİKAN 8.İNCİ ORDUSUNU DÜŞMAN KUŞATMASINDAN VE AMERİKAN2.TÜMENİNİ İMHADAN KURTARDINIZ. BEN BURAYA BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ORDUSU VE AMERİKAN MİLLETİ ADINA TEŞEKKÜR ETMEK İÇİN GELDİM.’

General Walker, Türk askeri için bu övgü dolu sözleri söyledikten sonra,1953 yılında da ABD Dışişleri Bakanı Dulles,da, ’’NATO’nun en ucuz askeri Türk askeridir.Bir Türk askeri 23 cente mal oluyor’’ diyerek ABD’nin ne denli dostumuz(!) olduğunu göstermiş oluyor.

Amerikan Ordusu”nun Zenci Alayı ve Filipin Taburu, gece sessizce cepheden kaçarak, Türk Tugayı’nı düşmanla karşı karşıya bırakıyor, gözcü birlik komutanı Bandırmalı Topçu Üsteğmen Mehmet Günenç, Bölük Komutanı Yüzbaşı Hamit Yüksel ile aynı düşüncede olduğundan emri alır almaz düşmana geçit vermemek için askerleriyle birlikte kendi ordusunun top atışlarıyla şehit olmayı seçerek Tugayını kurtarıyor.

 

Kore Savaşları üstü örtülü olarak kapitalizmle sosyalizmin silahlı mücadelesiyken, Türk ordusunun kahramanlığının temelinde yatan disiplinin önemini de ortaya koyuyordu; çünkü savaşmak için BM ordusu olarak Kore’ye gelen Amerikan ordusu Kızıl Çin ordusu karşısında darma duman olmuştu.

 

Türkler için ‘KAHRAMAN’ demek kolaydı; ama bu bilinçsiz bir söylemdi. Sadece Amerikan ordusu değil,BM ordusunu oluşturan tüm orduların askerleri Kore”de esir düştüklerinde nasıl çözüldüklerini,Türklerin ise çözülmek yerine her zor koşulda nasıl disiplinli davrandıklarını göstermesi bakımından ayrı bir destandır.

 

Kore Savaşları, Türk askerinin karakteristik yapısını ortaya koymuş olmasından dolayı dikkati çekmiştir ve o günden beri de özellikle Amerika tarafından sinsice izlenerek dejenere edilmesi konusunda formüller üretilmiştir.

 

SÜRECEK

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı