• 26 Haziran 2018, Salı

EGO

Kişiliği koruyan benlik duygusu, hırsın tutsağı olduğunda, yaşama at gözlüğü ile bakan bir insan yaratıyor.

Hele, hırsın pompasyla şişen egonun içi boşsa insanın canavara dönüşmesi sürpriz olmuyor.

Hırsla beslenen ego, yarattığı beklentilerini tek tek gerçekleştirmek için, bendini yıkmış su gibi, ya da tepelerden yuvarlanarak büyüyen çığ gibi önünde duran her şeyi yıkarak yoluna devam ediyor.

 

Büyük egolar, küçük egoları kendi amaçları için besleyerek robotlaşmış yaratıklara dönüştürerek yaşamı egoların savaş alanına dönüştürüyorlar.

 

Analitik psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung, bilincin zayıf olduğu, gelişemediği, ortamlarda, bilinçaltının gücünün ortaya çıkacağını belirterek, ’’Bilinçaltı korkularımız, bilince çıkmadıkça, karşımıza kader olarak çıkar’’ der.

Carl Gustav Jung; dünyanın sonunun, ne atom bombasından, ne salgın hastalıklardan ne de başka bir felaketten değil, bilincin, bilinçaltını yönettiği gerçeğinin bilinmemesi yüzünden, bilinçaltının yaratacağı olaylardan geleceğini vurgular.

 

Bizi ilgilendiren bir olayın istemediğimiz gibi sonuçlanması durumunda, nedenini araştırmak yerine yüzeysel verilerle yetinerek ona verdiğimiz değeri geri alırız, hatta eleştiririz; çünkü istediğimiz gibi sonuçlanmadığından beklentilerimiz gerçekleşmemiştir ve bu durum egomuzu rahatsız eder.

 

Teknolojinin birçok ürününden yararlanıyoruz; ama kullandığımız telefonların, elektronik aletlerin, izlediğimiz filmlerin, reklamların, görüntülerinin, seslerinin içinde beynimizi kontrol edebilecek, yönlendirecek, doğrudan bilinçaltımıza gidebilecek subliminal mesajlar olduğunu kaçımız biliyor?

 

Bilinçli düşünmeden, olanı biteni sorgulamadan, farkında olmadan araştırmadan geleceğe yönelik planlar üretip uygulamadan, sanki zaman durmuş gibi günü birlik yaşamayı seçmek, bir başkasının planının bir parçası olduğumuzu gösterir.

 

Ve neden, niçin diye sormaya cesaret edemiyorsak, kendimize ve sorana; ancak kader böyleymiş, diyebiliriz. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli