• 29 Mayıs 2018, Salı

KONFÜÇYÜS

“DEVLET GEMİYE, HALK DA SUYA BENZER.

GEMİYİ TAŞIYAN SUDUR; AMA GEMİYİ DEVİREN DE SUDUR’’

 

Çinli filozof Konfüçyüs yüzlerce yıl önce söylediği bu sözle insanının su gibi güçlü olduğunu vurgulamış.

Dünyamızın yüzde 80’inin sularla kaplı olduğunu düşünürsek geri kalan yüzde 20 oranındaki karaların ne denli çaresiz olduğu anlaşılır.

 

Konfüçyüs bu sözü yüzyıllar önce neden söyledi, ne oldu da bu sözü söyleme gereği duydu.

Yoksa su, geminin sürekli döktüğü sintine suyundan kirlenmeye artık dayanamadığı için gemiyi batırmaya mı karar verdi?

 

Günümüze geldiğimizde 200-250 bin yıldır Ege Bölgesi’ni sulayan Büyük Menderes nehri de artık kirletilmeye dayanamadığı göstermek için içinde yaşayan balıkları, canlıların ölü bedenlerini yüzeye çıkararak insanoğlu’nun hırstan bakar kör olmuş gözlerinin içine sokmuştur.

 

Çinli filozof Konfüçyüs, ‘’Devlet gemiye, halk da suya benzer. Gemiyi taşıyan sudur; ama gemiyi devirende sudur.’’ derken gelecek kuşaklara, yaşadığı dönemdeki devlet-halk ilişkisinin mesajını mı verdi?

 

Cumhurbaşkanlığı Forsunda 16 Türk Devleti kurulduğu görülüyor; ancak kimi tarihçiler 35, kimileride 137 Türk Devletinden söz ediyorlar.

 

Konfüçyüs’ün sözünü Türklere göre değerlendirdiğimizde başka devletlerin Türkleri niye böylesine yakından izlemelerine karşın yanılgıya uğradıklarını anlamak gerekiyor.

 

Yakın tarihimizde rahmetli Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde baş gösteren Kıbrıs sorununda ABD Dışişleri Bakanı Sisko, Ecevit’le görüşmek için saatlerce bekledikten sonra Kıbrıs Barış Harekâtı’nın başladığını öğrendiğinde sadece o değil tekmil ABD’de şaşkınlığından intikam almak için ambargo üstüne ambargo koymuştu.

 

Türk Ordusu, Kore Savaşları’nda da göstermiş olduğu olağanüstü savaş yeteneğiyle hem birleşmiş milletler ordularını şaşırtmış hem de Çin-Rus ordularını.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün varlığı ise tüm dünyayı, özellikle emperyal devletleri felç etmişti; çünkü Atatürk’ün sivil ve askeri dehası tekmil oyunları bozmaya yetmiş ve çöken bir imparatorluktan Türkiye Cumhuriyeti doğmuştu.

 

Nereden aklıma geldi Konfüçyüs’ün bu sözü?

Konfüçyüs’ün bu sözü aklıma gelerek hangi düşünceyi tetikledi?

Yok yok,

Olamaz,

Hayır hayır

Olamaz

Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı’na adaylığını koymuş olmasıyla ne ilgisi olabilir ki?

Bilinçaltım benimle dalga geçiyor..

İstanbul’un fethi,

24 Haziran seçimlerinden önceydi

Daha dün 27 Mayıs’tı.. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 12/4 Güneşli