• 29 Aralık 2018, Cumartesi

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK HİZMETLERİ DUR!

Özlem Çerçioğlu’nun belediye başkanı seçildiği 2009 yılında hizmete açtığı ve o günden beri yüzlerce yaşlı, engelli, yatalak hastaya sağlık hizmeti veren birimin çalışmaları Aydın Valiliğince ‘’ruhsatsız’’ olduğu gerekçesiyle durduruldu.

İl Sağlık Müdürlüğü, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na gönderdiği yazıda aynen şöyle diyor:

‘’İl Sağlık Müdürlüğümüze, Büyükşehir Belediye Başkanlığınız tarafından ruhsatsız sağlık hizmeti sunumu yapıldığına dair duyumlar gelmektedir. Ayrıca, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı resmi web sitesinde (aydin.bel.tr) hizmetlerimiz sekmesinde, Sağlık ve Veterinerlik Hizmetleri başlığı altında bulunan Evde Sağlık Hizmetleri bölümünde’’ Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Evde Bakım Hizmetleri kapsamında engelli, hasta ve yaşlılara evlerinde sağlık hizmeti verilmektedir. Enjeksiyon, serum, pansuman, tansiyon ölçme, şeker ölçümü gibi hizmetlerin verildiği, Evde Bakım Hizmetleri’nde son bir ay içerisinde il genelinde 28.773 ziyaret gerçekleştirilmiştir.’’ denmektedir.

Yazının devamında,5393 sayılı Belediye Kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan’’….sağlıkla ilgili her türlü tesisi açabilir ve işletebilir…’’ denildikten sonra son bölümünü ise şöyle bağlıyor:

‘’…Olağanüstü durumlarda mesleğini icraya yetkili kişilerce acil sağlık hizmeti ulaşana ve sağlık hizmeti devamlılık arz edene kadar verilecek olan sağlık hizmeti hariç, ruhsatsız olarak sağlık hizmeti sunan veya yetkisiz kişilerce sağlık hizmeti verdirenler, bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır..’’

Hükmü gereğince ülkemizde ruhsatsız sağlık hizmeti sunulması yasaktır.

Bu kapsamda yukarıda anılan hükümler doğrultusunda evde bakım hizmeti adı altında ruhsatsız sağlık hizmeti sunumu suç teşkil ettiğinden yapılan işlemlerin derhal sonlandırılması…’’

Yani Aydın Valiliği İl Sağlık Müdürlüğünce gönderdiği bu yazıda diyor ki:

Ey Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, ruhsatsız sağlık hizmeti verdiğini hem ihbar yoluyla hem de senin web sitende verdiğin bilgilerden yakaladım.

Ruhsatsız verdiğin bu hizmeti durdurmazsan bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılabilirsin.’’

ŞİMDİ BİRAZ DÜŞÜNELİM

İki dönem milletvekilliği, biri belediye başkanlığı olmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanlığında üçüncü döneme giren Özlem Çerçioğlu, yasal olmayan bir yolu seçer mi?

Anımsadığım kadarıyla 2009 yılında Belediye Başkanı seçildiği zaman AYBA’yı faaliyete geçirmişti.

2009-2018 aradaki 9 yılda böylesine profesyonel bir çalışma İl Sağlık Müdürlüğünün gözünden nasıl kaçar?

Zaten gönderilen yazıda’’ Evde Bakım Hizmetleri’nde son bir ay içerisinde il genelinde 28.773 ziyaret gerçekleştirilmiştir.’’ denmektedir.

Eğer son bir ay içerisinde 28.773 ziyaret gerçekleştirilmişse, bunun ortalamasını alıp önce bir yılla, sonra da 9 yılla çarptığımızda bakalım nasıl bir rakam çıkacak.

Diyelim ki ortalama ayda 20 bin ziyaret yapıldı. 20x12=240.000x9=2.160.000 bir başka ifadeyle Aydın ilinin nüfusu iki kez ziyaret edilmiş.

Garip değil mi?

Bu kadar insan ziyaret edilirken muhbir vatandaşları bırakın, belediyenin kendi web sitesinde yayınlananları ihbar kabul edip yasal işlem yapılamaz mıydı?

Yapılırdı elbette; ama demek ki açıklanmayan, bilinçli olarak perde arkasına koyulan bir durum var.

Acaba yazışmalara cevap verilmemiş olmasın?

Acaba belediye sağlık daire başkanlığının başvurularına dayanarak incelemeye gelen yetkililerin ‘’onayı’’na karşın beklenen cevap yazısı gecikmiş olmasın?

Ya da İl Sağlık müdürlüğü, ’’biz şu tarihlerde, gönderdiğimiz yazılarda Büyükşehir Belediyesini 9 yıl içinde şu kadar uyardık; ama bizi dinlemedi’’ diyebileceği yazışmaları kamuoyuna açıklaya bilirler mi?

Böyle olsa bile devlet uyarılarını dinlemeyen bir belediyeye 9 yıl göz yumar mı?

Aydın ilini oluşturan 17 ilçede 4 doktor 51 hemşire ve 35 araçla günde ortalama 800-850 kişiye hizmet veren bir hizmet birimini illegal yollardan kim çalıştırmayı göze alabilir?

4 doktorun,51 hemşirenin,35 aracı kullanan personelin maaşları, araçların yaktığı akaryakıt giderlerinin karşılanması illegal yollardan olabilir mi?

Yazmaya ara verip niyet içindeki gizli niyeti bulmaya karar vererek ilk adımı attım.

Efendim, Aydın İl Sağlık Müdürlüğü Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’na,

Belediye Bünyesinde Evde Bakım Merkezi hk da konulu bir yazı göndermiş.

Yazının özelliği cevap niteliğinde.

Yazıda belirtilen şu:

‘’ilgi:20/04 2018 tarihi ve 16222181-8549 sayılı yazınız.

Şimdi biraz uzun olacak; ama gönderilen cevap niteliğindeki yazıyı aynen aktarıyorum.

‘’Yedieylül Mahallesi Çine Caddesi No:77/A Aydın Büyükşehir Belediyesi Ek Hizmet Binası Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Efeler/Aydın adresinde evde bakım merkezi açma talebiniz incelenmiştir.’’

Ne demiştim?

Bir yerlerde bulunan bazı; ama önemli bilgiler göz ardı ediliyor.

Şimdi yazının devamını okuyalım:

‘’Belediye bünyesinde açılması planlanan evde bakım merkezinde görevlendirilen sağlık personelleri ile diğer personellerin hizmet alımı sözleşmesi kapsamında çalıştırıldıkları, belirli süreli iş sözleşmelerinde ve işe giriş bildirgelerinde işveren olarak Karaköse İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. yazılı iken,24.12.20117 tarih ve 30280 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında bahse konu personeller 2 Nisan 2018 tarihi itibari ile belediye bünyesinde kurulan Aydın Büyükşehir Belediyesi Personel Anonim Şirketi üzerinden görev yapacakları görülmüştür.

Açılması planlanan evde bakım merkezinde görevlendirilecek personellerin hizmet alımı sözleşmesi kapsamında çalıştırılacak iken, belediye bünyesinde kurulan şirket üzerinden çalıştırılmaya başlanması sebebi ile evde bakım merkezi ruhsatının Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı adına mı, yoksa Aydın Büyükşehir Belediyesi Personel Anonim Şirketi adına mı düzenleneceği konusunda bakanlığımıza 20.05.2018 tarih ve 165 sayılı yazı ile görüş sorulmuş olup, gelecek cevabı yazı neticesinde işlem tesis edilecektir.

Bilgilerinize arz ederim.

Dr. Fevzi YAVUZYILMAZ

İl Sağlık Müdürü

04.09.2018

Yani Aydın İl Sağlık Müdürlüğü, diyor ki başvurunuz yasalara uygundur, cevap bekliyoruz.

Yerel seçim dönemine girdik ya, ister istemez insanın aklına başka şeyler geliyor… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.