• 1 Nisan 2016, Cuma

Kendinize Şaka Yapmayın

Tamı tamına 15 yıl önce kendime, aileme ve çevreme 1 Nisan şakası yapmıştım.

Sigarayı bıraktım dediğimde kimsecikler inanmamıştı. Ama ben inandığım. Ailem ve dostlarımın sayesinde başardım ve artık sigara kullanmayanların tarafına geçtim.

Sigarayı bırakmadan kendinize ve çevrenize verdiğiniz zararı görme ihtimaliniz yok.

 Şaka gibi ama bugün, dumansız hava sahasına gireli 15 yılı geride bıraktım. Sıra sizde. Kendinize ‘1 Nisan Şakası’ yapın, kurtulun bu illetten!..

Kendinize şaka yapmayın.

Yeter ki bırakmayı isteyin ve bu isteğinizi beyninizde bitirin.

İstedim ki sizde böyle özel bir günde sizde dumansız hava sahasına geçiş yapın istedim.

 Atalarımız boşuna dememiş, “Söz uçar, yazı kalır” diye.

Bende artık, “Sigarayı bırakın” demekten vazgeçtim her fırsatta yazmaya çalışıyorum.

Yazabildiğim sürece de bu uyarıyı yamaya çalışacağım.

“Azalttım. Bırakıyorum” deyip kendinizi kandırmayın. Bırakın gitsin.

DİKKAT 1 NİSAN

1 Nisan’da neden şaka yapılır, ''Şakanın evrensel günü'' olan bugün hiç farkında olmadan kötü veya iyi bir şakayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Şaka iyi ise mesele yok. Ama şaka kötü ise sonucunu siz bile tahmin edemezsiniz. Ölçüsünü kaçırmadan bugün tadını çıkartmakta fayda var.

Okullarda genelde sınıf tabelaları ya da öğrenciler yer değiştirir, çok komik olur, gül gül ölürsün.

Kimi zaman öğretmenlerin araba plakaları çıkartılır, üstüne satılık ilanı filan asılır; bunlar da çok komiktir. Ama bugüne dek yapılmış en komik şaka birbirini ıslatma şakasıdır! Bir de sabah yüzünü göz kalemiyle yapılmış sanat eseri halinde bulabilirsin, aynaya bakmadan evden çıkmayın...

Yurtlarda yaşanan 1 Nisan şakaları bir parça daha komik ve bazen biraz daha acınasıdır. Sabah erkenden kalkılır, ranzanın üstünde yatmakta olan arkadaşs pijamalarından yatağa dikilir.  Genellikle çözlerden şansız bir kurban seçilir dolaba kapatılır, üst delikten bozuk para atarak müzik dolabı muamelesi yapılarak şarkı söyletilir.

Bir alışveriş merkezindeki wc nin cinsiyet amblemini değiştirmeyi deneyin. Tuvaletin yakınlarında turlarken içeriden gelecek olan çığlık seslerini ya da yanlış yere girdiğini farkeden 1 Nisan zedenin yüz ifadesini görmek oldukça eğlenceli olacak.

Kalabalıkta yapılan şakalar vardır. Bunlar klasikleşmiş sakalar olsa da bir bahsedelim. Üç dört kişi bir araya gelinir, kalabalık bir sokakta yürümeye başlanır tam birileriyle karşılaşıldığı zaman sanki önünde ip varmış da sanki üzerinden geçiliyormuş gibi bacaklar kaldırılır. Çok kişi olması inandırıcılığı arttırır. Ya da ip yerine sanki bir şey varmış gibi bir yerde bir noktaya odaklanarak aynı anda bakılır. Bu arada saka yapılan kişilerin tepkisini gözlemlemek için bir kişi görevlendirilir. Hep birlikte yukarı bir yere bakmak da olabilir ancak çok bilinen bir şakadır

Bir borunun ağız kısmi siyaha boyanır. Uygulama alanında kendiniz gözünüze değdirmeden bakarsınız. AA! Ne enteresan bir de sen baksana şundan dersiniz. O kişi alır bakar “Ne olmuş bir şey yok ki” der fakat gözünün etrafındaki halkadan habersizdir. Bu sakayı birde reçel sürerek deneyin isterseniz o da çok hoş olur.

Ama başınıza geleceklerden ben sorumlu değilim. Şakaların tüm sorumluluğu yapan kişiye aittir. Bol kahkahalı 1 Nisanlar!

 

NOT: 4,5 G’li günleriniz kutlu olsun.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu