• 1 Mayıs 2013, Çarşamba

Bugün 1 Mayıs


İşçilerin hayali, günde 8 saat çalışabilmekti.

İşçiler 24 saatlik günün 8 saatinde çalışmak, 8 saatinde dinlenmek ve eğlenmek ve 8 saatinde de uyuyabilmek istiyorlardı.

İşçi sınıfının sekiz saatlik işgünü talebi 1850’li yıllarda gerçekleşmeye başladı.

Zamanla 1 Mayıs yalnızca 8 saatlik işgünü ve temel sendikal haklar için mücadele günü olmaktan çıkarılarak, işçi sınıfının uluslararası birliği ve dayanışması gündeme getirilmeye başlandı.

Bu arada Türkiye’de de 1 Mayıs’ın ilk defa 1906 yılında kutlanır.

1976-77-78’li yılarda İstanbul Taksim Meydanın da yapılan kutlamalar işçi sınıfının sermayeye karşı en büyük gövde gösterileri oldu. Ancak bir ölçüde yasal ve yasadışı sol örgütlenmelerin rekabet alanı ve birbirlerine karşı gövde gösterisi haline de dönüştürüldü.

1 Mayıs 1977 tarihinde karanlık güçlerce Taksim’de göstericilere açılan ateş sonucu çıkan panikte 30’dan fazla göstericinin ölmesi bugün dahi hafızalardan silinememiştir.

80 ihtilali sonrasında uzun süre yapılamayan işçi sınıfının uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs, 1992 yılında TÜRK-İŞ, DİSK ve HAK-İŞ tarafından birlikte kapalı salon toplantısı biçiminde kutlandı ve bugünlere gelindi.

Aydın’da da 1 Mayıs dendiğinde aklıma gelen ilk isim İşçi Partisi’nin o zamanki İl Başkanı Harun Bülbül olur. Bülbül öncülüğünde Aydın’da da kutlanmaya başlanan 1 Mayıs üç yıldır ülke resmi tatil ilan edildi.

Birçoğu için 1 Mayıs hiçbir anlam ifade etmiyor olabilir.

Bazılarının bahar bayramı olarak yorumladığı 1 Mayıs, işçinin, emekçinin bayramı.

1889 yılında Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olarak ilan edilmiş olsa da; 1 Mayıs hoşgörünün, dostluğun, barışın, mücadelenin, birlik ve beraberliğin doyasıya yaşanması gereken, emeğin bayramı olmalı.

İşçi, emekçi sizce bugün sekiz saat çalışıp alın terinin karşılığını alabiliyor mu?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu