• 3 Nisan 2013, Çarşamba

Aydın Cumhuriyet Mektebi

Pazartesi (önceki gün), Aydın Lisesi Mezunları Derneği’nin (ALMED) olağan kongresi vardı.
Menderes Park’ta yapılan kongrede Dernek Başkanı, Öğretmenimiz Tülay Aydın ve Yönetim Kurulu Üyeleri yeniden aday olmayacaklarını açıklayınca, Başkan Yardımcısı Selma Böceklioğlu Dündar Başkanlığında yeniden bir yapılanma için sandık başına gittik.
Aydın Lisesi 1963 Mezunu Diş Hekimi Zafer Galip Keçelioğlu’nun Divan Başkanlığı yaptığı kongreye katılan herkes okullu yıllarını hatırladı.
Derneğin Kurucu Başkanı Avukat Cihan Şahin’inde bulunduğu kongredeki nöbet değişimindeki duygusal anlar Aydın Liseli olmanın güzelliğiydi bence.

AYDIN CUMHURİYET MEKTEBİ
Aydın Lisesi ilk kez 1927-1928 eğitim yılı başında Vilayet Özel Bütçesi içinde ‘İkbal Okulu’ adı altında Ortaokul olarak açılmıştır. Okul 25 kız, 35 erkek olmak üzere 60 öğrenci ile Türkiye Cumhuriyeti Milli Eeğitim Kurumları arasına katılmıştır. Ortaokul binasının yapımı 1928 yılının Eylül ayında tamamlanmıştır.
“Eski Bina” olarak bildiğimiz Ana Bina, Cumhuriyet Döneminin Aydın İlinde yapılan en önemli binalardan birisidir.
Halen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hizmetini sürdüren binanın üzerinde Sekiz metre büyüklüğündeki Taç Kapı; 2 metre 36 santimetre genişliğindeki demir kapının 3 metre 37 santimetrelik yüksekliğinin hemen üzerinde Osmanlıca ‘AYDIN CUMHURİYET MEKTEBİ’ yazmakta.

EY BENİM ŞANLI LİSEM BAYRAĞIN DALGALANSIN
Tamı tamına 86 yıllık muhteşem bir kapıdan değil muhteşem eserden bahsediyorum. Böylesine muhteşem bir binadan mezun olan öğrencileri de sizler düşünün artık.
1980 sonrasında yurt binasının ‘Öğretmen Evi’ yapılışıyla başlayan okul bahçemizi paylaşma operasyonu futbol sahamızın yok oluşuyla devam etti.
Hele, hele bahçedeki o güzelim çamların yok edilişi ise Lisemizin başına gelebilecek en kötü durum olmuştu.

BETERİNDE BETERİ VAR
Sonrasında güneydeki bize göre yeni binanın Anaokuluna verilmesi şimdi söyleyeceklerimin yanında çok önemsizdi.
Milli Eğitim Sistemimizde 4+4+4’ün benimsenmesiyle birlikte ortaya fiziki yetersizlik çıkınca şehir dışında kampüs projeleri gündeme geldi. Yani şehir merkezindeki liselerin bu kampüslere taşınması düşünülüyor.
Aydın Lisesi gibi birçok Lise, kampüslere taşınınca kapanacak mı?
Umarım korktuğum olmaz ve Aydın tarihinde 86 yıllık bir geçmişe sahip Aydın Lisesi kapanmaz, kapanmamalı da.
"EY BENİM ŞANLI LİSEM BAYRAĞIN DALGALANSIN.
AYDIN’IN KALBİNDE SEN YIKILMAZ BİR ANITSIN" 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli