• 3 Mayıs 2016, Salı

DÜNYA VE ENERJİ

“Enerji kaynaklarını elinde tutan dünyayı elinde tutar” sözünün ne kadar doğru olduğunu biliriz. Bunun için özellikle sınırlarımızın hemen ötesinde yaşananların nedeninin de enerji olduğunu bilmeyen yoktur.

Odun, kömür, petrol, nükleer, doğalgaz, bio enerji ve madenler derken yenilenebilir enerji ile devam ediyor enerji kaynakları. Bu kaynakların kullanılmasıyla ortaya çıkartılan elektrik enerjisi.

Bugün nasıl havasız susuz bir dünya düşünemiyorsak elektriksiz bir dünya düşünmek imkansız.

Ülkeler enerjinin gelecekteki planlamaları yaparken ülkemizde de artık geleceğe daha sağlıklı bakabilmek için enerjinin planlaması ciddi şekilde yapılması gerektiğinin bilincine vardık.

2015’in son ayında yayınlanan Necdet Pamir’in, “Enerjinin iktidarı” adlı kitabını okudukça enerji dünyayı elinde tutmak isteyen ülkelerin enerji kaynakları için neler yaptıklarını, neleri planladıklarını daha iyi anlamaya başladım.

512 sayfalık bu kitapta enerjinin ne olduğunu, günlük yaşamımızdaki önemini, ülkelerin gelişiminde hatta var olmalarında enerjinin rolü, enerji güvenliği, ABD, AB ve Rusya’nın enerji politikaları, enerji kaynakları bakımından zengin olan ülkelere yönelik işgaller, sivil katliamları,  büyük güçlerin ihtirasları, kirli planlar. Ülkemizin enerji enerji politikası olup olmadığını, ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın kader olup olmadığı gibi sorulara rakamların diliyle ışık tutuluyor.

Okumayanlara acilen tavsiye edilir.

Yıllarca kullanılabilecek kaynak bir kitap, “Enerjinin iktidarı”.

YALOVA’DAN GELEN KİTAP  

Mart 2016’da birinci baskısı yapılan ve yazarları içinde Aydınlı bir ismin de yer aldığı enerji ile ilgili bir kitap çalışma adresime posta ile geldi. “Değerli arkadaşım Atila Karpınar’a sevgilerimle” yazılı kitabı gönderen Doç. Dr. Yüksel Yalova.

Hepimizin Avukat,  Tiyatrocu ve 19-20 ve 21. Dönem Aydın Milletvekilli,  Devlet Bakanlığı döneminde Özelleştirme Dairesi Başkanlığı; Vakıfbank, Vakıflar Genel Müdürlüğü; TRT, Anadolu Ajansı ve Tekel gibi kurumlardan sorumlu olarak görev yapan Doç Dr. Yüksel Yalova, “Elektrik ve Türkiye örneğinde elektrik dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesi” adlı kitabın dört yazarından biri. Diğer yazarlar ise Dr. Ayhan Sarısu, Gökmen Topuz ve Prof. Dr Özlem Atay. Kitabın Editörlüğünü ise Dr. Ayhan Sarısu yapmış.

683 sayfalık bir kitap.

Türk Elektrik Sektöründe yaşanan değişimleri dönemler çerçevesinde incelendiği bu kitapta merak edilen, daha önce üzerinde sıkça tartışılamayan elektrik üzerine kurulu bir yaşamın tarihsel süreçlerine ve koşullardan günümüzde hangi noktaya gelindiğine dair önemli ipuçları sunulmakta.

Bu kitap da son dönemde Türkiye’nin elektrik dağıtım sektöründe yaşanan gelişmeleri en ince detayına kadar anlatılıyor.

Okumaya başladığım bu kitabında elektrik üzerine çok ciddi boşlukları dolduracağına inanıyorum.

Çok ciddi kaynak olacak bir kitap.

Meraklılarına duyurulur.

ELEKTRİK

Elektrik hayatımızda önemli yer teşkil etmektedir, günlük hayatımızı konu alacak olursak neredeyse bütün işlerimizi elektrikli aletlerle görmekteyiz. Teknoloji yüzyılında yaşadığımızdan dolayı enerji kaynağı mutlaka olmalıdır.

En basitinden elektrik olmasaydı geceleri evlerimizde ışık olmazdı. Kullandığımız otomobiller ve fabrikalar iş göremez halde olurdu. İletişim araçlarının kaynağı olmasıyla herhangi bir iletişim kuramazdık. Uydular ve teknolojik aletlerin kullanımı olmazdı. İnternet ve aracılığı ile çalışan aletler iş görmezdi. Barajlardan su pompalanamazdı ve susuz kalırdık. Bunlar gibi yüzlerce madde sıralayabiliriz.

Gerçekten de elektriğin olmaması farklı durumları beraberinde getirirdi. Bana göre insanoğlunun en büyük buluşlarından biride elektriğin bulunmasıdır.

Neredeyse bütün alanlarda elektriğin hakimiyeti ve etkisi vardır sağlıkta, eğitimde, insanların haberleşmesinde bunun gibi bir çok şey. Şu anda sizlere bu konuyu yazıp aktarabiliyorsam elektrik sayesindedir. Bilim  ve insanlık elektriğe çok şey borçlu.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.