• 3 Haziran 2016, Cuma

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

Doğada yürüyüp stres attıktan sonra moral ve enerji depolayıp harika bir hafta geçirme hesabıyla başladığım doğa yürüyüşlerinde benim gibi hayal kırıklığı yaşayanların sayısı artmaya başlayınca durum tespiti yapmam gerektiğini düşündüm.

İki yıl öncesine kadar sıkıntı yoktu. Doğada yürüyüş yapacaklara profesyonel rehber ve TÜRSAB belgeli araçlarla ulaşım zorunluluğu getirilince haftada bir, hatta 15 günde bir doğada yürüyüp stres atma hevesine de ZAM gelmiş oldu. Bazı gruplar bunu sadece üyelerini geziye götürerek profesyonel rehber ve TÜRSAB belgesinden kurtulmayı planladı. Buna rağmen ne hikmetse yürüyüşlerdeki maliyetlerde düşme olmadı. Hatta öyle bir noktaya gelindi ki derneğe veya spor kulübüne üye olmadan yürünemeyecek algısı yaratıldı.

Durum böyle olunca herhangi bir kulübe veya derneğe üye olmak için katılmak istediğiniz çatıya göre farklı yıllık aidat ve katılım bedelleri ödenmeye başlandı. Buna rağmen doğa yürüyüşlerinde ki sefer ücretleri artmaya devam etti.

Doğada, hiçbir beklentisi olmadan günübirlik soluklanma, kendine gelme fırsatı yakalayıp stres atmak isteyenler yavaş yavaş müşteri olarak görülmeye başlanınca işin amatör ruhu ortadan kalkmaya başladı.

İyi niyetli ve bu işi tamamen amatör ruhla yapan grupları, kulüpleri ve dernekleri tenzih ediyorum.

Ortaya çıkan belirsizliği fırsata çevirme niyetinde olanlardan bahsettiğimi siz anladınız.

Günü birlik doğa yürüyüşlerinin insanın vücut ve ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olduğu uzmanlarca kabul edilmekte. Yüksek kondisyon veya teknik istemiyor oluşu, sakatlanma gibi risklerinin çok düşük seviyelerde seyretmesi, maliyetinin az olması gibi nedenlerle kitlelerin en yoğun ilgi gösterdiği doğa sporu olduğunu unutmamak gerekiyor, doğa yürüyüşlerinin.

Başlangıçta doğasever insanların, doğal güzellikleri yaşamak ve doğada bulunmak amaçlı gerçekleştirdikleri kişisel veya arkadaş çevresi etkinlikleri olarak başlayan trekking, devlet tarafından günümüzde alternatif turizm çatısı altına alınarak ekonomik boyut kazanmaya başladı.

Her hafta sonu günü birlik amatörce doğa yürüyüşleri yapmak isteyen insanlar, ulaşım parası dışında bir o kadar da rehber ve TURSAB Belgeli araç bedelini ekstradan öder hale getirildi.

Vatandaş hava almaya çıkıyor, para ver bakalım!.

Nerede kaldı bunun sağlıklı yaşamı?

Öncelikle bu yürüyüşlere devletin farkında olarak veya olmayarak mevcut turizm mevzuatlarıyla engel olmaya çalıştığının, olayı turizm hareketine dönüştürerek yürüyüşçülerin müşteri olarak görünmesine neden olduğunun altını kalınca çizmek isterim.

Bu durumun(Yanlışlığın)milletvekilleri nezdinde en azından Aydın’da devlete iletildiğini, aradan iki yıl geçmesine rağmen basit bir mevzuat değişikliğinin yapılamadığını da ifade etmek gerekiyor.
Devlet, vatandaşını sağlıklı kalması için spor yapmaya çağırırken, teşvik etmeye çabalarken 

bu sınırlama ne için, bunun kime ne faydası var?

Zararının çok fazla olduğu biline.

Çözüm çok basit, yeter ki gerçekten çözülmek istenebilsin?

Ne olursa olsun amatör spor ruhunun yaşatılması devletin asli görevi olmalı.

Parası olan doğada yürüsün mantığı doğru değil?

Haftada bir gün, günü birlik doğa sporu yapmak isteyenlerin ne turist, ne de profesyonel dağcı

olmadığını bir kez daha belirtmekte yarar var.

Doğada yürüyenlerin sayısını arttırmak bizi yönetenlerin birinci görevi.

Aydın doğa yürüyüşçüleri potansiyeli yüksek bir il. Ama bu alandaki amatör ruhun kaybolması, doğa yürüyüşçülerini daha ekonomik günü birlik turlara yöneltiyor, haberimiz ola.

Amatör sporların yapılmasını teşvik edip destek olanlara, doğa yürüyüşlerini tüm olumsuzluklara rağmen en ekonomik şekilde sağlamaya çalışan sivil toplum örgütlerimize teşekkür, teşekkürler. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 30/12 Az bulutlu