• 4 Nisan 2013, Perşembe

Emekli askeri savcı

Aydın’da yaşayan Sivaslı bir yazar.
Emekli Başsavcı.
Necdet Bayraktaroğlu’undan bahsediyorum.
1952 Sivas, Gemerek doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Muvazzaf askeri hukukçu. Sırasıyla Ankara Synt. 1.Nolu Askeri Mahkeme Hakimliği, 4.Kor. As. Mahkeme Baş Hakimliği, 4.Tümen Baş Hakimliği, 5. Kor. Adli Müşavirliği, 3.Ordu Baş Savcılığı, 1.Ordu As. Mahkeme Hakimliği, 1.Ordu Synt. Baş Savcılığı görevlerinde bulunmuş bir isim.
1996 yılında emekli olarak serbest avukatlık hizmetine başladı. Birçok yerli ve yabancı şirketlere ve seçkin ve önemli kişilere danışmanlık ve hukuk hizmeti sundu.
Rahatsızlığı nedeniyle avukatlık görevine de son verip Türk Tarihi araştırma ve derleme çalışmalarına ağırlık verdi.
Ortaya ‘Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar’ (Hayat Yayın Grubu, İstanbul 2012) muhteşem bir kitap çıkmış.
Osmanlı arşivine girerek Mete’den, Mustafa Kemal Atatürk’e kadar 200 kusur asırlık zaman diliminde tarih bilgimizi güncelleyecek nitelikte önemli mektupların 470 sayfalık bir kitapta toparlanması. Bir anlamda tarih hazinesi, önemli bir kaynak!
İmparatorlukların siyaset ve adalet diline, toplumların inanç ve kültür anlayışlarına dair gerçekçi, belgeli ipuçları vermesi açısından geçmişe, bugüne ve yarınlara ışık.
Bu kitabı okuduktan sonra tarih bilginizdeki eksiklikler ortaya çıktığını görecek ve bana hak vereceksiniz.
Necdet Bayraktaroğlu bu kitabının özellikle Tarih Öğretmeleri tarafında okunup kaynak olarak kullanılmasını arzu ediyor. Ayrıca kitabının büyükelçilerin ve elçilik personelinin, Milletvekillerinin, Devlet ve İş Adamlarının da okuması gerektiğini ifade ediyor.
Bayraktaroğlu 9 Nisan’da Aydın Gazeteciler Cemiyeti ve Aydın Sivaslılar Derneği’nin organizasyonuyla Aydın’daki medya çalışanlarıyla sohbet edecek. İlerleyen Mayıs ayı başı gibide Aydın Belediyesi’nin kısa süre önce Aydın’a kazandırdığı Sanat Sokağın’da, yine belediyenin organize edeceği imza gününde Aydın’daki kitap sever ve tarih severlerle kucaklaşacak.
AYDIN’IN DEĞERLERİ
Aydın’da yaşayan, hepimizin, ‘Bizimkiler’ Dizisi’ndeki Dunkoff ’un babası rolünden tanıdığı usta tiyatrocu Selçuk Uluergüven’i de hatırlatmakta fayda var.
İsmini sayamadığım, “Bu da mı Aydın’da yaşıyormuş” dediğimiz bizim dışımızda, herkesin tanıdığı Aydın’da yaşayan yerel değerlerimize sürekli yanlarında olduğumuzu, yalnız olmadıklarını, farkında olunduklarını hissettirelim. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli