• 4 Haziran 2014, Çarşamba

Doğal güzelliklerimiz, güzel insanlar

İki yılı tamamladık.

Hatta, haberci olarak üç yıl geride kaldı.

Aydın'da farkında olmadığımız o kadar çok güzelliklerimiz var ki. Üç yıl öncesine kadar ben bu güzelliklerden, güzel insanlardan habersizdim.

Aydın'da gitmediğim yer yok diyordum, fakat görmediğim o kadar çok doğal ve kültürel güzelliklerimizden, egolarını yenmiş pozitif insanlardan habersizdim.

Spor olsun diye başlayıp, özveriyle devam ettirdikleri işin aslında Aydın'ın tanıtımına katkı koymak olduğunun çok sonraları farkına varan, buna rağmen küçük talepleri dahi karşılanmadığı gibi dikkate dahi alınmayan dağcılığa ve doğa sporlarına gönül vermiş bu insanların bu şehrin zenginliği olduğunun farkına varılmalı artık.

Üç yıl önce Hümeyra Yıkılmaz ile tanıştığımızda Aydın'da dağcılığın bu kadar başarı ile yapıldığını, Aydın'ın başarıyla temsil edildiğini bilmiyorum.

Sayın Yıkılmaz gibi isimlerin hocalarının çok daha büyük başarılara, birlikteliklerin oluşmasına imza attıklarını öğreniyordum. Sponsorsuz, kendi ceplerinden harcadıkları paralarla, yüzlerce binlerce kilometre uzaklara giderek Aydın'ın adını zirvelere yazdıran bu insanları tanıdıkça onlara olan hayranlığım artıyordu.

Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Aydın temsilcileri Hümeyra Yıkılmaz ve Aynur Özel'in gazete merkezimize yaptıkları nezaket ziyareti bizler içinde önemliydi.

2013 yılı Mayıs ayında Aydın'daki ve çevre illerden gelen dağcı ve doğa sporcularının Paşa Yaylasındaki buluşmasına tanıklık etmek heyecan vericiydi.

Yüzlerce çadır ve 600'ü bulan katılımcı İzmir, Antalya, Uşak, Isparta, Manisa, Afyon ve Denizli''den Aydın'a bölge kampı için Paşa Yaylası'na gelmişlerdi.

Aydın Merkeze 17 kilometre yakınlıkta bin 200 metre yükseklikte dağcılar buluşmuş, Aydın'ın tanıtımı yapılıyordu.

Heyecanlanmamak mümkün mü?

Ama onlardan iki gün boyunca ihtiyaçlarını karşılayacak portatif tuvaletler ve çeşmeler esirgenmişti. Bütün bunlara rağmen ilk olduğu için ikincisinde alt yapı eksiklikleri giderilir temennisiyle ayrılıyorlardı, Aydın'dan.

Aradan bir yıl geçmiş, bu sezon yapılacak Paşa Yaylası bölge buluşmasının alt yapı yetersizliği nedeniyle

başka bir ile kaydırıldığını öğrenince büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü kaplamıştı, Aydın'daki dağcılık ve doğa sporlarına gönül verenleri. Buna rağmen 12-13 Nisan'da Paşa Yaylası Çadır Kampı Ayhan Özel Başkanlığında faaliyetlerini sürdüren Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü'ün Aydın Şubesi organizesinde, Aydın Doğa Sporları Gurubu ve Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve katılımcıları desteğiyle gerçekleştirildi.

Yaz sıcaklarının başlamasıyla Aydın ve çevresinde yapılan dağcılık ve doğa sporları etkinliği de sezonu kapatmak zorunda kaldı. Şİmdi soğuk sularda il dışında rafting heyecanları başlıyor.

9 Mart'ta Sandras Dağı Kar yürüyüşünde tanıştığımız Akın Sakallı önderliğinde 2007 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Aydın Doğa Sporları Gurubu'nun 2013-2014 Sezonu Sosyal-Kültürel Etkinlikler ve Doğa Yürüyüşleri Kapanış eğlencesi için Elit Retorant'ta buluştuk.

Bir sezonun yorgunluğunu atan doğa severler katkı sağlayanları plaketle ödüllendirirken, bizi de unutmadılar.

"Doğa yürüyüşlerimizin basın yoluyla tanıtılması ve daha fazla kişiye ulaşılmasında göstermiş olduğunuz üstün çabalardan dolayı teşekkür ederiz" diyordu sayın Akın Sakallı, plaketi verirken. Kendisine ve ekibine bu ince düşüncelerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Zirve'nin 21.09.2013 tarihinde Paşa Yaylası Gece Yürüyüşüyle başladığımız sezonu, 30 Mayıs 2014'te Doğa Sporları Gurubunun gecesiyle kapattık. Yeni sezonda birlikte olabilmek dileğiyle. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.