• 4 Haziran 2016, Cumartesi

UÇAK VE RAMAZAN

DENİZ DİBİNE İNECEK

Bugünden itibaren dalış turizmi Kuşadası’nda cazip hale getirilecek.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan Airbus A300 Tipi uçak yapay resif amaçlı denizin 20 metre altına bugün tören ile batırılacak.

Aydın Büyükşehir Belediyesi,  dünyanın en büyük uçak batığı özelliğini taşıyacak olan AIRBUS A 300 uçağını,  bugün saat: 10.30’da Kuşadası Setur Marina AVM ve Ramada Otel önünde çok sayıda yerli ve yabancı turistin izleyeceği görkemli bir törenle deniz dibine indirecek.

Meraklılarına duyurulur.

 

11 AYIN SULTANI 

Recep, Şaban derken Ramazan geldi. Yarın akşam ilk teravih kılacak, ilk sahura kalkılacak. Pazartesi günü Ramazan’ın 1. günü.

Ramazan veya Ramazan ayı, Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı. İslamiyet'te Ramazan, oruç tutma ayıdır ve kutsal kabul edilir.

Ramazan, öncelikle oruç gibi türlü hikmetlerle dolu bir kulluk görevinin yerine getirildiği, her türlü hayır, rahmet ve bereketi kendisinde barındıran bir aydır.

Ramazan ayı, bir yıllık maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanî duyguların coştuğu, tövbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddî ve manevi bir terbiye ayıdır.

Ramazan, içerisinde insanlık için, “bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesini” taşıyan bir aydır.

Ramazan, inananlar için evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluş ayıdır.

Ramazan, Kur’an ayıdır, oruç ayıdır.

Ramazan; yaz aylarının sonunda ve güz mevsiminin başında yağan ve yerdeki tozları temizleyen yağmur anlamındadır. Bu yağmur, nasıl yeryüzünü yıkayıp tozlardan temizliyorsa, Ramazan ayı da müminleri günahlardan öylece temizler.

Diğer bir anlamı da güneşin şiddetli hararetinden taşların yanıp kızmasıdır. Böyle kızgın yerde yürüyen kimsenin ayakları yanar, zahmet ve meşakkat çeker. Bunun gibi oruç tutan kimse de açlık ve susuzluğun hararetine katlanır, zahmet ve meşakkat çeker, içi yanar. Yahut kızgın yer ayakları yaktığı gibi Ramazan da müminlerin günahlarını yakar, yok eder.

Her iki anlamın birleştiği nokta; oruçlunun bu ayda günahlardan arınacak olmasıdır.

Ramazan Bayramı ya da Şeker Bayramı, İslam Âleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.

Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.

RAMAZAN’DA DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

06 Haziran 2016 Pazartesi Ramazan’ın başlangıcı

01 Temmuz 2016 Cuma KADİR GECESİ

04 Temmuz 2016 Pazartesi AREFE

05 Temmuz 2016 Salı Ramazan Bayramı (1.Gün)

06 Temmuz 2016 Çarşamba Ramazan Bayramı (2.Gün)

07 Temmuz 2016 Perşembe Ramazan Bayramı (3.Gün)

Ramazanlarınız mübarek olsun. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu