• 4 Ekim 2016, Salı

EFELER’E TEŞEKKÜR

Pazar günü sabah doğa yürüyüşlerinin yeni sezondaki ilkini gerçekleştirmek için toplanıyoruz.

Adnan Menderes Stadı arka( Amatör saha arkaları) tarafında duvarlardaki yazılar dikkatimizi çekiyor. Kim yaptıysa güzel olmuş diyor çıkıyoruz yola.

Dönüşte yine aynı noktadayız. Gerçekten o bölgeye bu yazılar çok değişik bir güzellik kattığını düşünürken, duvarlara yazılan ünlü kişilerin bu sözlerini okumaya başlıyoruz.

Bu tablo, görüntü kirliliği yaratan duvar yazılarına Efeler Belediyesinin ilginç bir çözüm getirmesi imiş. Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ilçenin çeşitli noktalarında kötü görüntüler oluşturan duvar yazıları temizlenip boyanarak böylelikle yeni bir hizmet daha başlatılmış.

Tespiti gerçekleştirilen okul duvarları ve çeşitli binaların duvarları ile trafo gibi alanlarda görüntü kirliliğine neden olan duvar boyamaları ve yazılar temizlenerek ünlü şahsiyetlerin sözleri yazılmaya başlanmış.

Bakın bu projeyi Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan nasıl izah ediyor:

“Duvarlara yazılan çeşitli yazıların silinmesi için bir proje kapsamında çalışmalar başlattık. Efeler ilçesi sınırları içerisinde vatandaşa ya da kamuya ait alanlardaki bahçe, ev, garaj, okul binalarının bahçelerinin dış duvarları gibi yerlerin duvarlarını boyayarak temiz ve güzel bir görünüme kavuşturuyoruz. Belediyemizin Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerimizin bu çalışmasıyla, hem görüntü kirliliğini ortadan kaldırmayı hem de görsel güzelliği artırmayı hedeflerken diğer yandan da boyanan bu duvarlar üzerine ünlü şahsiyetlerin sözlerinin yazılması projesini hayata geçirdik.

Vatandaşların en çok şikayet ettiği konuların başında duvar yazıları geliyor. Sorumsuz kişilerce sprey boyalar ile yazılan yazılar görüntü kirliliği oluşturuyor. Duvara yazılan kötü, karışık, küfürlü yazılar bizim örf ve adetlerimize de uygun olmadığı gibi bazı tarihi yerlerinde dokusunu bozmaktadır. Boyadığımız bu kötü yazıların yerine uygun olan yerlere ünlü şahsiyetlerin sözlerini yazarak, ölümsüzleşen bu sözleri bir kez daha hatırlıyor, öğreniyoruz. Belediye olarak görüntü kirliliği yaratan kötü duvar yazıları için biz gerekli tedbirleri alıyoruz ancak vatandaşlarımızın da bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyoruz.”

Evet, yapılan bu hizmete vatandaş olarak bizlerinde sahip çıkarak koruması gerekiyor.

Teşekkürler Efeler Belediyesi!

Sözlerden bir kaç örnek:

“Bütün ümidim gençliktedir”(M.K.ATATÜRK), “Erdemlerin en büyüğü bilimdir”(Farabi), “İnsanların kanatları yürklerinde” (Nazım Hikmet), “Özü gülmeyenin yüz güler mi”(Neşet Ertaş). 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.