• 5 Nisan 2016, Salı

Hızlandık mı?

3G’den yüzümüzün akıyla çıktık, 4G’yi de atladık 4,5 G’ye geçtik mi?

3G'nin ne kadar geliştirilse de 4G ya da 5-6G kadar hızlı olamayacağı bilindiği için Türkiye'de 4G çalışmaları hızlandırıldı ve 1 Nisan’dan itibaren de 3,5G’ye pardon 4.5G’ye geçtik. Ne değiştiğini biz daha göremedik. Ama nelerimizi değiştirdiğimizi biliyorum.

Önce kotalarımızı yükseltmek için faturasız hatlarımızı iptal edip faturalı yapmak zorunda kaldık.  “1 Nisan’dan önce sim kartlarınızı değiştirin yoksa sonrasında 15 TL ödeyeceksiniz” dediler, sim kartlarımızı da değiştirdik. Buda yetmedi “Cihazlarınız uyumsuz olabilir” dediler onları da değiştirmek zorunda kalanlar oldu.

1 Nisan geldi çattı, hatta bugün 4 Nisan ben telefonumu ve sim kartımı değiştirmediğim için 4.5G’yi göremedim. Fakat sim kartını, hatta cep telefonlarını değiştirenlerinde 4.5G’ye kavuşamadıklarını duyunca üzüldüm ve düşündüm.

İşin şakası bir kenara Türkiye’de 4.5G teknolojisi ile internet yüksek hıza ulaştı. 10 kat hızlandı. Hatta kotaların aşılmaması konusunda en etkili ve yetkili makamlarca da son dakika ciddi şekilde uyarıldık.

Basitçe açıklamak gerekirse, 4.5G ile cebimizdeki internet tam 10-12 kat daha hızlı olacak denildi. Şu anda 3G saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps'lik bir hız sunuyor. 4.5G'ye geçildiğinde ise bu hız saniyede ortalama 375 Mbps olacaktı. Yükselen hız sayesinde belirli büyüklüğe sahip bir fotoğraf, video veya herhangi bir dosyayı çok daha düşük sürelerde alıp gönderebilecektik. 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 GB büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü filmi indirme süresi, bu teknolojiyle 6 dakikaya düşecekti.

 81 İLDE HİZMETE GİRDİ AMA!

“Operatörler, 1 Nisan 2016’dan itibaren yeni teknolojiyle vatandaşlara 81 ilde hizmet vermeye başladı. “Ancak ilk etapta herkes 4.5G'ye bağlanamayacak. Bu anlamda nüfusu yoğun yerler daha avantajlı olurken, kırsal kesimler ise dezavantajlı olacak. Türkiye'de zamanla 4.5G'yi çekmeyen yer kalmayacak. İhale şartnamesine göre operatörler yetkilendirmenin ardından 7 yıl içinde Türkiye nüfusunun yüzde 95’ini, 8 yıl içinde de tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90’ını kapsama alanına almak zorunda. Otoyol, hızlı ve yüksek hızlı tren hatları ile 1 kilometrenin üzerinde uzunluğu olan tüneller 3 yıl içinde yüzde 99’u 4.5G çeker hale gelecek” denmişti. Ama işin bu tarafını herhalde pek ciddiye almadık.

Alt yapı yetersizliği nedeniyle biz daha telefondan, telefona görüşmekte sıkıntı çekerken, 3G’yi kullanamadan 4.5G teknolojisine geçeceğimize nasıl inandık, kim inandırdı bizleri?

4,5G daha doğrusu 4G teknolojisine kimin itirazı olabilir ki? Hızlı internete kim kavuşmak istemez ki? Zaten 4.5G’ye kavuşmak için yaptığımız fedakarlıkları tekrar anlatmaya gerek var mı?

Altyapısızlık nedeniyle cep telefonlarıyla görüşemediğimiz ortamda nasıl bağlanacaktık 4.5G hızıyla internete?

Bu gerçekler ışığında keşke 50 milyon kişi apar topar sim kartı değiştirmek zorunda bırakılmasaydı!

Sanki dünyanın sonu geliyormuş gibi 4.5G’ye uyumlu satın alınmak zorunda kalınan cihazları saymıyorum.

Belki bu satın almalar ticaretimize, çarşıyı hareketlendirme adına işe yaramış olabilir ama 4.5G’yi kullanma adına genel anlamda pek işe yaramamış görünüyor.

Tabii, ŞİMDİLİK demekte fayda var.

Belki bir kaç yıl içinde çok daha hızlı teknojilerle tanışacağız. Ama; acele ettirmeden, telaş yaptırmadan. İçimize sine sine, hızla alışa alışa tanışmakta fayda var.

Hızlı teknolojiye ulaşmak keşke bu kadar tez olsaydı. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı