• 5 Haziran 2013, Çarşamba

Bilinçli tüketici, bilinçli satıcı!

 

Tüketici her zaman en iyiyi, en kaliteliyi, en güvenli olanı ve en ucuz olanı tercih etmeye başladı. Tüketici bilinçlendi ve kaliteli ve ucuzu bulmak için piyasa araştırması yapması gerektiğini öğrendi.

Gider ile gelir arasındaki uçurumun büyümesi tüketicilerin daha araştırmacı olmaya zorladı. Bir anlamda tüketici mecburiyetten bilinçlendi.

Bugün birçok insan market market gezip fiyat araştırması yaptıktan sonra alışverişini yapıyor. Durum böyle olunca adı ne olursa olsun ucuz ve kaliteli ürünlerin satıldığı merkezler büyük rağbet görüyor.

Tüketici ile üretici arasında köprü vazifesi yapmaya başlayan internet üzerinden yapılan alışveriş veya piyasa araştırması tüketici olarak birçoğumuzun ufkunu açtı.

Bugün yedimizden yetmişimiz oturduğu yerden satın alacağı hangi ürün olursa olsun fiyat araştırmasını rahatlıkla yapabiliyor. Ufukların ve imkânların bu anlamda genişlediği ortamda özellikle yerel esnafında kendini yenilemesi ve eski kar marjı hayallerinden vazgeçmesi gerekiyor.

Artık insanların alışveriş yapacağı alternatiflerin arttığını, kimsenin kimseyi kazıklayamayacağının öğrenilmesi gerekiyor. Özellikle küçük esnafın birlikte hareket edip ayakta kalabilmek için kendisini korumaya alması şart.

Tüketicinin kaliteyi ucuza alma şansı her geçen gün artarken pahalı ödemeler yapmasını kimse beklemesin.

Yani eski kar marjlarına azalacak ama satış sayısı artarak bu durum dengelenecek!

Açılan her büyük alışveriş merkezi Aydın’daki küçük esnafın işini zorlaştırırken çoğunluktaki tüketicinin de cebini rahatlattığını kimse unutmasın.

Aklın yolu bir.

Yapılması gerekenler ortada.

Bu arada aynı fiyattan olduğu takdirde çevremizdeki küçük esnaflardan alışveriş yapamaya devam edelim. Çünkü onlarında bir istihdam gücü, geçim kapısı, en önemlisi de vergi mükellefi olduğunu  unutmayalım.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı