• 5 Ekim 2013, Cumartesi

Birlikte yürüyebilmek

Yaşadığımız çevrenin sorumluluklar alınarak bugünlere getirildiğini hepimiz çok iyi bilir. Onun içinde yeni sorumluluklar almanın bizleri baskıda tutmak yerine hayatımızı daha da kolaylaştırmak olduğunu kabullenmeliyiz.

Öyle bir zaman gelir ki sorumlu olduğumuz kişilerden, işlerden, evimizden, işyerimizden köşe bucak kaçmak, yok olmak isteriz. Üzerimizde giderek baskı haline gelen bu duygu, bizi teşvik etmek yerine her şeyden soğutmaya başlamıştır. Sorumluluklarımız kazandırdığı imtiyazlardan daha çok sıkıntılarıyla kendini gösterir. Peki, çözümümüz daha az sorumluluk almak mı? Ya da hiçbir sorumluluk almayarak gelişi güzel bir yaşam biçimi seçmek mi olmalı? 
Hayatımızın her alanında bireysel ve toplumsal sorumluluklarımız giderek artıyor. Eğer sorumluluklarımızı dengeli bir şekilde hayatımıza paylaştırmayı ilke edinirsek üzerimizdeki baskısını azaltarak, faydalarını daha çok görebiliriz. Özgüvenimizi sağlamanın en belirgin yolu olan sorumluluk hissi, bunu kabul ettikçe bizi güçlendiren bir etkendir.
“Her işi en iyi, en hızlı ben yaparım” mantığından yavaş yavaş sıyrılarak, görev dağılımına önem vermeliyiz. Önemli olan fırsatları sunabilmek için kafa yormamız ve insanları hayata biraz daha olsun tutundurabilmemiz değil midir?
Herkesin belirli bir görevi ve çalışma alanı vardır. Fakat acil durumlarda birden fazla birimin sorumluluğunu üstlenebilecek kişileri şimdiden tespit etmek gereklidir.
Aksilikler birbiri ardına gelirken ne yapacağımızı şaşırmış bir halde beklemek yerine, bunun planlamasını çok önceden yaparak görev tanımlarını belirlemek, gerekli eğitimlerin alınmasını sağlamak, risk yönetimi açısından büyük önem taşır.
Bize düşen en büyük görev, önyargı ve alışkanlıkları kırarak sorumluluk duygusunu daha çok yayabilmektir. 
Hayatı paylaşabilmek için birlikte yürümemiz gerektiğini unutmayalım. Gerisi çok daha kolay. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli