• 6 Nisan 2016, Çarşamba

AYDIN HEPİMİZİN

Çevre bulvarı olmasaydı ne yapardık, diye düşündüm?

Düşündükçe iyi ki yapılmış dedim kendi kendime.

Her ne kadar çevre yolu diye tanıtılıp sonra çevre bulvarı olduğu anlaşılan bu yolu trafiğe açan Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve ekibine kocaman bir teşekkür borçlu olduğumuzu bilmemiz gerekiyor.

Kimse, “İşi ne kardeşim, yapacak tabii. Teşekkürde nereden çıktı” demesin. Konu hizmet etmekse o zaman yıllardır bitmesini beklediğimiz çevre yolunun 13 yıldan beri neden tamamlanamadığını da sorgulamak gerekecek.

Hafta sonu taziye ziyareti nedeniyle bir kaç saat Çevre Bulvarı’nın Tepecik Kavşağından OSB’ye doğru olan güzergahı hemen kenarında bulundum. Yoldaki trafik, İstanbul E5 yoğunluğundan farksızdı. Hatta çok daha yoğun olduğunu görerek yaşadım.

Gerçekten, çevre bulvarı olmasaydı ne yapardık?

“Vay, vay Aydın trafiğinin haline” demekten başka hiçbir şey yapılamazdı, herhalde.

İyi ki yapılmış ve İzmir, Muğla ve Aydın taşıt trafiğini Denizli istikametine taşıyan tek ana arter olmuş.

Tabii bu yol bulvar olunca etrafında ki konut sayısı da çok hızlı artmış ve özellikle çocuklar ve dalgın yayalar için çok tehlikeli bir hal almış.  

Bu bulvar üzerinde yaşayan herkes, Aydın-Denizli Çevre yolunun bir an önce bitmesi, trafiğe açılması için dua eder durumda. Çevre yolu trafiğe açılınca aklınıza gelebilecek her türlü ağır vasıta araçlar en azından buradan geçmeyecek. Ayrıca araç trafiği azalacağı için hava ve gürültü kirliği de bugünkü kadar hissedilir olmayacak.

ALTERNATİF YOLLAR VE OTOPARKLAR

Efeler ilçesinde en önemli sorunlarının başında şehir içi trafik ve otopark sıkıntısı.

Alternatif yolların açılmasıyla trafiğin rahatlatılması şart. Bu anlamda yıllardır proje üretilemedi. Alternatif yol üretilemediği gibi kent merkezindeki kurumlarında çarşı dışına taşınması başarılamadı.

30-35 yıldan beri birçok kurumun Karayollarındaki o alana taşınması hep konuşuldu.

Belki bu anlamda şehirde ilk önemli hareketi Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik eski Başkanı Hulusi Akşit gerçekleştirdi. Akşit, birliğin birimlerini çarşı içinden şehir dışında yaptırdığı birlik binasına taşıdı, taşımaya çalıştı. Bu katkıya Aydın Ticaret Borsası’nın çarşı içinden taşınmasını da eklemek lazım.

Alternatif yollar açılamıyorsa bu tip kentsel dokunuşlara ihtiyaç var. Aydın Adliye’sinin çarşıdan şehir dışına taşındığını bir düşünün!

Keşke, Büyükşehir; ASKİ’yi Cumhuriyet Caddesinde değil de şehir dışında yapılandırabilseydi.

Kent merkezindeki Tekel Binasında 5-6 müdürlük bir araya getirilmeseydi.

Aydın Valilik makamının kesinlikte o tarihi binasında kalmasından yana olduğumu da buradan belirteyim.

İl genelinde modern şehircilik adına yapılan her hizmete teşekkür ettiğimiz gibi ihtiyaç anlamında beklentilerimizin çok daha fazla olduğu bilinmeli. “Kimse imkanlar ölçüsünde” demesin. Aydın’ın, tüm kurumlarıyla uyum içerisinde birlikte hareket ettiğinde neleri yapabilecek güçte olduğunu çok iyi biliyorum.

Bu şehir hepimizin. Aydın’a hizmet etmek ise hepimizin görevi.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli