• 6 Eylül 2016, Salı

KURTULUŞ, ZAFER!

Yedi Eylül Aydın için çifte bayram!

Yedi Eylül Aydın’ın Kurtuluş, Zafer günü.

Yedi Eylül aynı zamanda kurulması yasal değil denilen Aydın Sanayi Odası’nın kuruluşunun ilan ediliş günü. Emeği geçen müteşebbis heyetteki Mustafa Yılmaz Güngör’ü, Şeref Tavil, ve merhum Örsdemir Balkan’a teşekkür ediyorum.  O dönemde AYSO EBSO Aydın Şube Başkanı , şuan ki AYSO Meclis Başkanı Ercan Çerçioğlu olmak üzere bağımsız oda olma yolunda dik durarak destek veren Şube Meclisi üyelerine, Aydınlı Sanayicimize emeği geçen herkese teşekkürler.    

Unutmamamız gereken önemli tarihler vardır. Benimde unutmadığım ciddi anlamda değer verdiğim tarihlerin başında 04-11 Eylül 1919 tarihleri arasında gerçekleşen Sivas Kongresi, 7 Eylül 1922 Aydın’ın düşman işgalinden kuruluşu ve 9 Eylül 1922’de İzmir’de düşmanın denize dökülüşü. Tabi bu tarihlere Ulusal önderimiz Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışını, 23 Temmuz 1919 Erzurum kongresini de eklemek gerekli. Bu tarihler laik, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti için unutulmaması ve unutturulmaması gereken tarihler!

                  Türk topraklarını kurtarmak ve Türk Milleti’nin bağımsızlığını sağlamak için çareler aramak amacıyla seçilmiş ulus temsilcilerinin bir araya geldiği Sivas’ın 2 Eylül-18 Aralık

1919 tarihleri arasında fiilen ülkenin başkenti oluşu; benim için hep ayrı bir anlam taşıdı. Tabi bunda Sivaslı oluşumunda verdiği sahiplenme önemli yer tutuyor.

                  4 Eylül 1919 günlerden Perşembe saat 14:00 Sivas Lisesi’nde yazılan Türkiye’nin kurtuluş programı düşmanın 9 Eylül 1922 de İzmir’de denize dökülüşüne kadar adım, adım, sabırla, cesaretle, insan üstü kahramanlıklarla uygulandı.

                  Aydın’da yaşayan bizler için önemli bir gün ; 7 EYLÜL 1922( 7 Eylül 2007)!

Bugünler bayram.

Bugünler kurtuluş, zafer günleri!

Kahramanlaşmış, Yörük Ali Efe, Çete Ayşe, Yüzbaşı Faik, Teğmen Zekai, İhtiyat Topçu Teğmen Necmi, 57. Tümen yaveri İsmail hakkı, Demirci Mehmet Efe, Sökeli Ali Efe, Sökeli Cafer Efe, Mesutlarlı Mestan Efe, Salavatlı Halil İbrahim, Arslan Yürekli İsmail Efe, Sancaktarın Ali Efe, Tekeli İsmail Efe, Dokuz Mehmet Efe, Kara Durmuş Efe, Dokuzun Hasan Hüseyin Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe, Zurnacı Ali Efe,  Hacı Ahmet Efe, , Ispartalı Mahmut Efe, Karpuzlulu Kamil Efe, Danişmentli İsmail efe, Çamlıcalı Hasan Hüseyin Efe, Durmuş Ali Efe’yi unutmak, onları hatırlamamak mümkün mü?

5 Eylül’de Kuyucak, Nazilli, Atça, Sultanhisar,  6 Eylül’de Köşk, Umurlu, Söke, 7 Eylül’de Efeler(Aydın Merkez),  Germencik’in kurtuluş günlerini unutmak mümkün mü?

                  Ne mutlu, Türküm diyebilene. Ne mutlu ülkesine hizmet için çalışanlara! Şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnet ile anıyorum.

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Öğrendiklerimi öğretmekten yorulmadım, bu ise benim için küçük bir hizmettir.” (Confucius)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.