• 7 Haziran 2014, Cumartesi

Dağcılık ve doğa sporları turizmi!

"Doğal güzelliklerimiz, güzel insanlar" başlıklı yazıma yaptığı yorumla katkıda bulunan Aydın Doğa Sporları Gurubu temsilcisi Akın Sakallı'nın samimiyet ve yalın ifadelerini Aydın'da dağcılık ve doğa sporlarının gelişimine daha doğrusu sahiplenilmesine önemli katkı vereceğine inandığım için sizlerle paylaşmak istedi.

Sayın Sakallı şunları söylüyor:

"Atila hocam, öncelikle Aydın Doğa Sporları ve bu spora gönül veren tüm sporcular adına çok teşekkür ederim. Yazınız konusu hakkında ben birkaç ekleme yapmak istiyorum, izniniz dahilinde.

Aydında Aydın Doğa Dostları Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü” kurucusu olan merhum Çetin Uygur büyüğümüzün doğa yürüyüşlerinin 1994 yılında başlayarak bu günlere gelmesinde emeği çok büyüktür. (Kendisini saygı ve rahmetle anıyorum.)

DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI DESTEKLENMELİ

Artık günümüzde kulüplerin düzenlediği doğa yürüyüşleri ve doğa şenliklerini desteklemesi ve (olaya turizm ve bölgenin reklamı gözüyle bakarak) Türkiye'nin bir çok farklı noktasından gelen misafir, sporcu ve dağcıların sayılarını artırabilmek ve bölgelerini tanıtabilmek amacıyla resmi kurumların ve yerel yönetimlerin iaşelerinin tamamının karşılanmasının yanında katılan sporcuların şehirler arası ulaşım ücretlerini bile karşıladığına şahit olmaktayız.

Zirve Dağcılık Aydın Şube Başkanlığınca organize edilen geçen yıl Paşa Yaylasında düzenlenen ve yurdumuzun ucu olan Hakkari den bile katılımcıların olduğu şenlikte, resmi ve yerel yönetimlerin bırakın Aydın-Paşa Yaylası ulaşımını, iaşesini sağlamasını portatif tuvalet olanağını bile sağlamaması ilimizin tanıtımı açısından kaybedilmiş bir şans, ve fırsat diye düşünüyorum. (24-25 Mayıs 2014 tarihinde Eğirdir Doğa Sporları Kulübünün girişimleriyle ve Valilik, Eğirdir, Aksu ve Bademli kaymakamlıkları, Eğirdir belediyesinin destekleri ve bölge özel sektör kuruluşlarının da destek verdiği gerçekleştirilen doğa şenliğine; 1741 kişi katıldı, Katılımcıların Eğirdir den kamp alanına 126 kilometre ulaşımı, akşam, öğle yemekleri ve sabah kahvaltıları organizasyon tarafından karşılandı.)

DOĞA KİRLENMESİN

Doğa, dağlar ile iç içe olabilmek diye düşünüyorum ve kendimi bu konuda şanslı hissediyorum. Bölgemizde yaşayan halkımızın da bu şansı kullanmasını istiyorum. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var ki doğa kirletilmesin, doğanın gerçek sahiplerine saygı duyulsun onların özüne zarar verilmesin gittiğimiz bölgelerden sadece fotoğraf kareleri getirilsin ve sadece ayak izi bırakılsın.

Desteğiniz ve sesimiz olduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Aydın Doğa Sporlar adına..."

AYDIN AVANTAJLARINI KULLANMALI

Akın Sakallı hocama teşekkür ediyorum. Aydın dağcılık ve doğa sporları anlamında çekim merkezi avantajlarını kullanmasını öğrenmeli. Özellikle üç yıldan beri dillendirdiğimiz gibi Aydın bu hareketin bir tanıtım ve turizm hareketi olduğunun farkına varmalı.

Bu anlamda yerel yöneticilere büyük sorumluluklar düşüyor.

Aydın bu alanda da Büyükşehir olduğunu hissettirebilmeli.

Unutulmasın bu turizm hareketi için çok ciddi yatırım yapılmasına gerekte yok.

Mangalda kül bırakmayan, yetki verdiğimiz temsilcilerimize ve toplum önderlerinin dikkatine sunulur!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
24 / 9 Güneşli
Yarın: 28/6 Güneşli