• 7 Eylül 2016, Çarşamba

ISINAMADIK!

Adalet ve Kalkınma Partisi Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, jeotermal enerjinin konutların ısıtılmasında kullanılabilmesi için Ilıcabaşı-Yılmazköy bölgesi Jeotermal Enerji Koordinatlarının ihalesiz ve bedelsiz olarak Aydın İl Özel İdaresi’ne devredileceğinin müjdesini vermişti, 2009 yılı Eylül ayında.

Böylelikle konutların jeotermal enerjiyle ısıtılmasıyla ilgili büyük bir engel ortadan kalkmış olacaktı. Erdem verdiği müjdesini yaptığı yazılı açıklamayla şöyle açıklamıştı:

“Aydın’da konutların Jeotermal Enerji ile ısıtılması hepimizin ortak isteğidir. Jeotermal Enerji Yasası’nın 2007 de TBMM’ce kabul edilmesi sonucu MTA Genel Müdürlüğü ilimiz sınırları içerisindeki koordinatları ihale yoluyla yatırımcılara tahsis etmeye başlamıştır. Bu tahsislerden elde edilecek gelirin % 50 si Aydın İl Özel İdaresi’nin kasasına gelir olarak girecektir.

Ayrıca Aydın’da Jeotemal Enerjinin konutların ısıtılmasında kullanılabilmesi için Ilıcabaşı – Yılmazköy bölgesi Jeotermal Enerji Koordinatlarının ihalesiz ve bedelsiz olarak Aydın İl Özel İdaresi’ne devri konusu gündeme getirilerek tarafımızca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’a iletildi. Sayın Bakanımızın talimatlarıyla MTA Genel Müdürümüzün katılımı Sayın Vali Hüseyin Avni Coş başkanlığında ilimizde konuyla alakalı bir toplantı yapıldı.

Bahsi geçen toplantını akabinde MTA Genel Müdürü Sayın Mehmet Üzer ile yaptığım telefon görüşmesiyle Ilıcabaşı-Yılmazköy bölgesi Jeotermal Enerji Koordinatlarının ihalesiz ve bedelsiz olarak Aydın İl Özel İdaresi’ne devredilmesi hususunun sözünü aldık. Aydın Belediye Başkanlığımızın bu konudaki beklentilerine de böylelikle olumlu yanıt vermiş olduk.

Bu vesileyle Aydın’da konutların Jeotermal Enerji ile ısınması hususunda ilk somut adım atılmış oldu. Bu aşamadan sonra Özel İdare ve Belediye çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerdir.

Bu mutlu haberi Aydınlı hemşerilerimizle paylaşmaktan gurur duyduğumu belirtirken, bu gelişmeler esnasında büyük gayret gösteren Sayın Vali Hüseyin Avni Coş’a çabalarından dolayı Aydınlılar adına teşekkür ediyorum.”

İktidar Partisi’nin Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem haklı olarak kamuoyunun beklentisine cevap verdiklerini söylüyor.

Aradan yedi yıl geçti!

Peki, bu aşamadan sonra jeotermal enerji hangi evleri ısıtmaya başladı?

Aydın’da jeotermalle ısınan konut var mı?

Isınamadık! Ancak jeotermal kuyularından çıkan borlu suları fazlasıyla solur olduk!

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister. Yetmiş yaşına gelince, yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.” (Clarence S.Darrow)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.