• 7 Ekim 2013, Pazartesi

Teşekkürler Sayın Vali

Eylül’ün 19’unda Sayın Vali Erol Ayyıldız’a, “Hoş geldiniz, Aydın’ımıza ve size gelişiniz hayırlı olsun” deyip Hedef Gazetemizin ilk sayısını takdim ettiğimizde gündeme getirmişti yerel gazetelerin satışını. Uygulamayı da yakında başlatıyoruz demişti. 

20 gün sonra start verildi.
Göreve başladığı günden beri önemli konulara çözüm getirmek için yasal hatırlatmalar yaparak, hantallaşan sistemin harekete geçmesini isteyen Vali Erol Ayyıldız, bu kez de yerel basının okunması için anlamlı bir çalışma başlattı.
Her platformda basının önemine değinen ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından yasama, yürütme ve yargıdan sonra basının dördüncü kuvvet olduğunu ifade eden Vali Erol Ayyıldız, Aydın’da günlük yayınlanan gazetelerin kahvehanelerde okunmasını sağlamak amacıyla İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne dayanarak Aydın İl Merkezindeki ilgili kurumların görevini yerine getirmesini istedi.
Sayın Vali Ayyıldız’ın Zonguldak’ta da bu çalışmayı gündeme getirip sıkı takipçisi olduğunu çok iyi biliyorum.
Genelge olmasına rağmen  böyle bir çalışmayı yapmayanlar için söylenecek o kadar söz var ki. Ama dünden çok bugüne ve özelliklede yarınlara bakma ihtiyacımız olduğu için Sayın Aydın Valimiz Erol Ayyıldız’a bu genelgeyi hepimize hatırlattığı için teşekkür ediyorum. 
Bundan sonrasını takip edip, en azından ikişer yerel gazetenin kahvehanelere girmesini sağlamak zorundayız.

Sadece kahvehaneler değil tabii ki, çay bahçeleri, kır bahçeleri vb umuma açık mekanlarda günlük gazete bulundurma zorunluluğu var. Ayrıca birinci sınıf kahvehaneler, çay bahçesi ve kır kahvesinde en az 100 farklı kitabın yer aldığı kitaplık bulundurulacak. İkisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az 5 adet farklı günlük gazete. İkinci sınıf kahvehanelerde en az 50 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve biri bölgesel veya yerel olmak üzere en az 3 adet farklı günlük gazete. Üçüncü sınıf kahvehanelerde 25 farklı kitabın yer aldığı kitaplık ve birisi bölgesel veya yerel olmak üzere en az 2 adet farklı günlük gazete gelen vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere bulundurulması gerekiyor.
Gönderilen yazıdaki hususlara uyulmasını işletmelerden rica eden Vali Ayyıldız, yazısında şu ifadelere yer veriyor: “Gazete ve kitap okuma oranlarının arttırılması ve vatandaşlarımıza yönelik kültürel hizmetlerin sunulmasına vesile olması bakımından takibi önem arz etmektedir. Bu nedenle ilgili birimler; Aydın Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Aydın İl Özel İdaresi, 17 İlçe Kaymakamlığına, Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı ve Aydın Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’nın yetkileri çerçevesinde yukarıda belirtilen hükümlerin uygulanmasını takip etmelerini rica ederim” 
Bu arada dört yıldan beri gazete bayilerinde satılan Hedef Gazetenizi  7 ilçedeki gazete bayilerinden alabileceğinizi de brikez daha hatırlatmış olayım. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli