• 7 Ekim 2016, Cuma

ZEHİRLENİYOR MUYUZ?

Aydın Tabip Odası Eski Başkanı, AYÇEP İkinci Başkanı tıp doktoru Metin Aydın, jeotermal santrallerinin tehlikesine ve çıkan zararlı gazların havaya karıştığına vurgu yaparak, “Aydın yok oluyor. Aydın’da yakın zamanda hava kirliliğine bağlı toplu zehirlenme olacak” iddiasında bulundu.

Bu iddia karşısında neler düşünüyorsunuz?

Düşündüklerinizi akarpinar58@hotmail.com adresine gönderin, paylaşalım!

Aydın Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Mahmut Nedim Barış ev sahipliği yaptığı toplantıda şunları söylüyor:

“Jeotermal alanda yaşanan patlama sonucunda hem çevreye hem de oradaki insanların psikolojik yapıları etkilendi. Daha önceden olayın hangi noktaya gelebileceğini söyledik. Tabi ki yararları vardır. Ama her üretim yapan kuruluş çevreye zarar verir. Aydın’ın yüzde 87’sini kaplayan bu enerji birimler maalesef çevreye olduğundan daha fazla zarar vermeye başladı. Biz bunların hem tarıma hem de çevreye zararı var dedik. Onlar da kimseye zarar vermediklerini söylediler. Ama patlama oldu. İnsanlara daha büyük zarar vermesi olasıdır. Bizler yetkilileri göreve çağırıyoruz. Aydın bir tarım ili, topraklarımızı koruyun.”

YAŞAM HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR MU?

2007’de çıkan yasa ile birlikte bölgenin yüzde 87’sinin jeotermal şirketlerine imtiyaz hakkı olarak verildiğini savunan AYÇEP Başkanı Mehmet Vergili, ”Herkesi uyutmuşlar. Ancak son yıllarda ki dernek oluşumlarımız duyarlı davranınca bu konu açığa çıktı. Gördük ki kurulan işletmeler birinci sınıf tarım topraklarına ve yerleşim birimlerine yapılmış. Ne kadar doğal güzellik varsa onu mahvetmeye yönelik yapılmış. Yapılanlar insanları yerinden eden bir oluşum haline gelmiş. İnsanlar nefes alamamış. Doğal yaşamda etkilenmeye başlamış. Şu an yüzde 15-20 gibi oranlarda jeotermal şirket oluşumu var. Bunun yüzde 80’den fazlası daha açılmadı. Biz şuan bile bu tehlikeyi yaşıyoruz. Yaşam hakkımızı elimizden alıyorlar. 400 bine yakın tarım insanını yerinden kovmaya çalışıyorlar. Bu yaşanan patlamalar çevrede yerleşim yeri varsa yok ediyor. Ne bekleniyor? Bir tane Aydın var. Şirketler 50 yıllık teknoloji kullanıyor. Yeni gelenlerde bunu yapacaklar. Jeotermal şu an temiz enerji kaynağı değil” diyor.

ESKİ TEKNOLOJİ KULLANILIYOR MU?

Patlamaya değinen ve benzer bir olayın daha önce Manisa’da yaşandığına dikkat çeken Dr. Metin Aydın, “Orada topraklar tarım dışı kaldı. Hala etkisi devam ediyor. Aydın’da da önceden de patlamalar oldu. Bu son patlama olmayacak. Çünkü santraller denetimsiz kuruluyor. Santrallerdeki en büyük tehlike budur. Son patlamanın sebebinin teknik olduğu söyleniyor. Eski teknoloji kullanıyorlar. Bizim isyanımız jeotermal santrallerinin birinci derece tarım arazilerine yapılmasıdır. En ufak patlamada topraklar tarım dışı kalır. Daha kötüsü, kuyular yerleşim yerlerine yapılıyor. Yılmazköy’de sağlık ocağı bahçesinde kuyu çakma faaliyeti var. Yine üniversite hastanesine çok yakın mesafedeki kuyunun patlaması durumunda hastaneyi direk etkilemesi söz konusu. Ayrıca birinci derece arkeolojik sit alanlarına yapılıyor. Bu konuda valilik komisyon kararı var. Ama buna rağmen faaliyetler devam ediyor” diyor.

AYDIN, YAŞAM SAVAŞI VERİYOR MU?

Santrallerin çok kritik yerlere kurulduğuna dikkat çekerek yaşanacak tehlikelere değinen Aydın şunları söylüyor:

“Bu santrallerde akışkanların derecesi 150 ile 270 derece arasında değişiyor. Çok yüksek basınçla geniş bir sahayı etkileyebilir. İncirliova’da yolun kenarında santral kuruldu. Burada bir patlama olduğunu düşünün. Çok daha acı sonuçları olur. Aydın deprem bölgesi. Bu bölgede santralleri okul yanlarına yol kenarlarına yaparsanız olmaz. Buna izin verenler görmüyor mu? Biz TBMM’de araştırma komisyonu kurulması için dilekçe verdik. Toplanmadı. Niye gerçeklerden kaçıyorsunuz? Bunun çevreye zararı açıklansın. Ama buna izin vermeyenler sonucu biliyorlar. Aydın’da doğal yaşam bitme noktasına gelecek. Aydın’da kanserler ve ölümler Türkiye ortalamasına oranla çok fazla. Bunlar tesadüf değil. Aydın’ın suyu ve havası kirli! Aydın yok oluyor. Aydın’da yakın zamanda hava kirliliğine bağlı zehirlenme olacak.”

Bu iddialara etkili ve yetkili kurumların cevabını çok merak ediyorum!

Gerçekten zehirleniyor muyuz?

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Alışkanlıkların zincirleri, önce duyulmayacak kadar hafif, sonra kırılmayacak kadar güçlü olur.”(Benjamin DISRAELİ)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.