• 7 Kasım 2016, Pazartesi

SANIK ÖĞRENCİ!

Sanık Kimdir?

Şüpheli Kimdir?

Bir suç işlediği şüphesiyle Cumhuriyet Savcılığı ve onun emri altında kolluk güçleri (polis, jandarma) tarafından soruşturulan kişiye şüpheli denir. Eğer bu kişi hakkında ceza davası açılır ise bu aşamadan itibaren artık şüpheli sanık olarak adlandırılır.

Sanık, suç işlediği düşünülerek mahkemeye sevk edilen kişi. Hakkında ceza davası açılan ve ceza mahkemesinin verdiği karar hükmünün kesinleşmesine kadar, suç şüphesi altında bulunan kişidir.

Peki, okulda disiplin suçu işlemiş bir öğrenciye sanık denir mi?

Okullarda hata yapan, disiplin suçu işleyen öğrencilerin sanık olarak nitelendirilmesi ne kadar doğrudur?

Disiplin Kurulu tarafından disiplin suçu işleyen öğrencinin ifadesini yazılı istediği belge de

“ Sanık Yazılı ve sözlü savunma tutanağı” ve “İmzaları bulunanların huzurunda alınan yazılı ifadesinde sanık;……” ifadelerinin yazdığını görünce bir garip oldum.

Hata yapmış bir öğrencinin sanık olarak görülmesi ona sanık olarak hitap edilmesi ne kadar doğrudur?

Belki bazıları için çok önemli değil, üzerinde durulacak bir durum değilmiş gibi görünse de bence ifade tarzı yanlıştır.

Her okulun ifade tarzı böyle midir bilemiyorum ama benim gördüğüm belgede Ortaöğretim okulundaki bir öğrenciye sanık denmesi öğrenci psikolojisi bakımından doğru değil. Tüm okullarda böyle ise bu yaklaşımın değiştirilmesi gerekiyor!

Çocuk yaşlarında sanık olarak tanımlanmalarından sadece çocuklar değil, ailelerinde rahatsız olduklarının altını kalınca çizmekte fayda var.

Disiplin suçu işleyen öğrenciye sanık denmesin!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.