• 8 Ocak 2014, Çarşamba

Dört oy kullanacağız

30 Mart 2014 günü sandık başına gittiğimizde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı’nı, İlçe Belediye Başkanını, Belediye Meclis Üyelerini ve Mahalle Muhtarlarını seçmek için oy kullanacağız.

Yani dört kez oy kullanacağız.

Örneğin Efeler İlçesinde(Aydın Merkez’de) oturan biri Büyükşehir Belediye Başkanı için ayrı, Efeler Belediye Başkanı için ayrı, Efeler Belediye Meclis Üyeleri için ayrı, kendi mahalle muhtarını seçebilmek için ayrı ayrı dört kez oy kullanacak.

İl Genel ve Belde Belediye Başkanları için oy kullanmayacağız, artık.

Beldeler mahalle oldu.

Beş yılda bir yapılan ve seçim dönemi 1 Ocak günü başlayıp 30 Mart 2014 Pazar günü sonuçlanacak mahalli idareler seçimlerine katılabilecek 25 siyasi partinin isim listesi ise şöyle:

Adalet ve Kalkınma Partisi, Alternatif Parti, Bağımsız Türkiye Partisi, Barış ve Demokrasi Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Doğru Yol Partisi, Emek Partisi, Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkın Yükselişi Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Saadet Partisi, Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi, Türkiye Komünist Partisi.

Bakalım bu 25 partiden kaçı Aydın’da seçime girecek bunu da ilerleyen günlerde paylaşacağız.

İLKLERİ SEÇECEĞİZ

2009 Mahalli İdareler Seçimlerine göre 30 Mart 2014 seçimlerinde ilkleri yaşayacağız.

Bütün Büyükşehir olan Aydın’da yaşayan her seçmen nerede oturursa otursun öncelikle Büyükşehir Belediye Başkan seçmek için oy kullanacak.

Bu bir ilk olacak. Yani tarihi bir seçim yaşayacağız.

EFELER İLÇESİNDE DE İLK

Hepimizin bugüne kadar Aydın Merkez İlçe olarak bildiği bölge Efeler İlçesi oldu.

Yani Aydın Merkez’de, Umurlu, Dalama, Tepecik, Çeştepe, Ovaeğmir’ ve köylerinde oturan herkes Efeler İlçesi sakini olarak Büyükşehir Belediye Başkanı’nın yanı sıra Efeler Belediye Başkan içinde ilk kez oy kullanacak.

Büyükşehir gibi Efeler Belediye Başkanı da ilk kez seçilecek. Bu da tarihi bir ilk olacak. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu