• 8 Haziran 2016, Çarşamba

YEREL DEMOKRASİ

Yerel yönetim deyince aklımıza ilk gelen Belediye yapılanmaları yılın belli dönemlerinde bilgilendirme anlamında geniş halk toplantıları yapmalı, yılda en az bir defa beyin fırtınası niteliğinde halkın görüş ve düşüncelerini almalı diye düşündüm durdum, yıllarca. Ama demokrasinin hazmedilememesi nedeniyle lokal çalışmaların dışında bu anlamda çok ciddi hiçbir çalışma yapıldığına şahit olmadım.

Adı üstünde YEREL YÖNETİM, yerinden yönetim!.

Hemen hemen her alanda artan yerelleşme taleplerinin sonucu olarak, merkezinden yönetilme kavramı öne çıkmakta. Yani “Aydın’ı Ankara değil Aydın’dan yönetelim” gibi.

Böylelikle hizmetlerin daha hızlı ve katılımcı olarak geleceği düşünülmekte!.

Özgürlük ve eşitlik ilkesi daha da fazla önem kazanıyor. Yerel yönetimler demokrasinin temel kurumları.

Halkın yönetime katılmasını sağlayan ve halka kendi kendilerini yönetme erdemi kazandıran en önemli kuruluşlar olmalarının yanında, demokrasinin en etkin bir şekilde hayata geçirildiği kuruluşlar olmalı, yerel yönetimler.

Demokrasi kavramının temel gerekleri olan halk katılımı, çoğunluk ilkesi ve seçmenlere karşı hesap verme sorumluluğu gibi değerlerin yerel yönetimlerde hayata geçirilmesi daha kolay olmalıdır.

Güçlü yerel yönetimler ve yerel yönetimlerin demokratik nitelik taşımaları ülke çapında da demokrasinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır.

Yerel demokrasinin geliştirilmesinde en önemli ölçüt, yerel halkın yerel nitelikteki kararların oluşumuna yaptığı katkının derecesidir. Bu katkı ne kadar fazla ise, yerel demokrasinin o oranda gelişim olduğu söylenebilir.

Yerel yönetimler merkezi yönetimin taşra uzantısı olarak, merkezi idarenin izin verdiği oranda ve şekilde hizmet sunan kuruluşlar olarak görülmemelidir.

Yerel yönetimler geliştirilerek yerel demokrasinin oluşması ve yaşaması için gerekli yapı ve ortam oluşturulmalıdır.

Yerel demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi için sivil toplumun varlığı yeterli olmaz, sivil toplumun demokratik işleyiş süreçlerine de sahip olması gerekir. Sivil toplumun demokratikleşmesi de kendini oluşturan sosyal aktörlerin taleplerini karar alma süreçlerine katılabilmesiyle doğru orantılıdır. Bu süreç devletin de demokratikleşmesini beraberinde getirecektir.

Tüm bu gerçekler ışığında içinde yaşadığınız, yetki verdiğiniz veya vermediğiniz yerel yönetimler ne kadar güçlü? Ne kadar demokratik? Yerel yönetimlerinizin demokratikleşmesi için dedikodudan, çamur at izi kalsın çabalarından başka sizler neler üretiyorsunuz?

Yerel yönetim deyince sadece belediyeleri düşünmek ne kadar doğru?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu