• 8 Eylül 2016, Perşembe

İNCİR YAPRAĞI

Yeni yılın ilk ayının son günü.

Yıl 1995.

Dün kitaplığımı yeniden düzenlerken yukarıdaki tarihte Mehmet Küçükyumuk imzalı siyah zemin üzerine kırmız renkle yazılmış, “İncir Yaprağı” ile morla lacivert karşımı bir renk üzerine “Yüreğim Deniz” geçti elime.

Sıcak, duygusal ve samimi bir şekilde yaşamını anlatan şiirler ile dolu iki kitapçık.

Kalemine hükmeden ve kelimelerin gücünü çok iyi bilip kullanabilen Küçükyumuk’un bu iki eseri sayesinde bende geçmiş ile özlem giderdim.

İncir Yaprağı ve Yüreğim Denzi’i bir solukta okudum bitirim.  

Sayın Mehmet Küçükyumuk iyi ki şiirleri kayda alarak tarihe mal etmiş.

O tarihte en az 25 yıldır şiir yazdığını belirten Küçükyumuk yine şiirsel olarak yazdığı önsöz de, “Şiiri en az yirmi beş yıldır yazıyorum/ Önce çocukluk aşkıma sevgimi,/ oyuna, arkadaşa düşkünlüğümü,/ Anneme, babama kızışımı/ kardeşlerimi kıskanışımı yazdım./ Şiire benzesin diye uyak aradım,/ kelime seçtim, cümle çaldım. /Sonra edebiyat olsun diye/ Vatan dedim, Millet dedim./ Barış, ağaç, kuş, çiçek dedim de yazdım./ Bir gün aiık olduğumu sandım;/Yanus’u, Emrah’ı taklit ettim./ Ferhat gibi, Kerem gibi olmazı/ yaşıyormuşçasına anlattım. Bri ara Nazım’ı, Hasan Hüseyin’i / Ahmet Arif’i, Can Yücel’i / İçeriden; /Neruda’yı, Brecht’i dışarıdan/ taklit ettim./ Moda idi; devrim dedim, özgürlük,/zincir, pranga diye yazdım./ İsyan karaladım, ruhum anarşistti/ bastırdım. / Aklıma ne geldiyse/Yazdım da yazdım./ Kağıt az geldi yollara,/duvarlara yazdım.” Deyip devam ediyor 

Bu arada kitaplıktaki düzenleme sırasında o kadar çok imzalı, imzasız Aydınlı yazarın kitabını tekrar gözden geçirme fırsatı yakaladım.

Yazmak lazım, yazdıktan sonra kayda alıp tarihe hediye etmek lazım!

Teşekkürler Mehmet Küçükyumuk!

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Şiir, düşüncelerle değil, sözcüklerle yazılır.”(MALLARME)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
32 / 16 Parçalı bulutlu
Yarın: 32/16 Sağanak yağışlı