• 9 Mart 2017, Perşembe

BİZE BİR ŞEY OLMAZ MI?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’in açıklamalarını okuyunca er geç derem gerçeği ile yüzleşeceğimizi bilmek, korkuya kapılmamıza fazlasıyla yeterde artar! Ama korkudan çok daha fazla yapılması gereken sorumluluklarımız var.

Bizzat, 1977-78’li yıllarda Aydın’da yaşadığım ve artçılarıyla birlikte üst üste sallandığımız günler geldi aklıma!

Ülkemizde 4 ile 4.9 şiddeti arasında 26 günde bir deprem yaşıyormuşuz. Tarihsel kayıtlara bakıldığında 1900'den bugüne kadar geldiğimizde 2017'ye kadar her 3.5 yılda bir 7 ve üzerinde deprem yaşıyormuşuz. Bunlar istatistiki rakamlar olduğunu bilelim. Bundan şunu anlamamız gerekiyormuş; biz her 3.5 yılda bir 7'nin üzerinde bir deprem yaşıyoruz. Bu sene olmaz seneye olur. Yani 1900'den 2017'ye gelene kadar 117 yılda, 3.5 senede bir 7'nin üzerinde bir deprem olmuş!

Bunları Özener hoca söylüyor!

AYDIN’DA NASIL BİR DEPREM OLACAK?

Bakın Özener hoca, İstanbul için neler söylüyor:

“İstanbul'da bizi etkileyecek bir depremin olacağı çok açık. Bunun yaklaşık boyutlarını da hep söylüyoruz; 7'nin üzerinde bir deprem olacağı, bazı bilim adamlarına göre 7.2 olacak, 7.5 senaryoları var. Ama 7'nin üzerinde olacağı kesin. Bilemediğimiz tek şey bunun zamanı. Zamanı bilemediğimiz için bununla yaşamaya alışmamız lazım. Bu depremin zamanını maalesef bilemiyoruz. Bilemediğimiz için yapmamız gereken tek şey onunla yaşamayı öğrenmek, ona karşı tedbirler almak”. Vatandaşın önünde, kameraların önünde konuşulacak tek şey, buna hazır olmak için elimizden geleni yapmamız ve bununla yaşamaya alışmamız."

Peki, birinci derecede derem bölgesinde bulunan Aydın için nasıl bir deprem bekleniyor?

Korkutan sorunun, yine korkutan bir cevabı olacak mı, Aydın için?

İlimizin tamamı birinci derecede tehlikeli deprem bölgesi durumundadır. Tarihsel dönemde 9 şiddetinde depremler meydana gelmiş, 1955 yılında Didim Balat'ta 7 büyüklüğünde bir deprem daha meydana gelmiştir. Teorik olarak, yani bilim adamlarının görüşlerine göre bir yerde kaç büyüklüğünde deprem meydana geldiyse o yerde, er veya geç, aynı büyüklükte bir deprem daha meydana gelebilir. Aydın olarak biz de zamanı belirsiz olmakla birlikte, 7 büyüklüğünde olabilecek bir depreme göre hazırlıklı olmak durumundayız dersek nasıl olur?

Tabii bunu benim bugüne kadar Aydın’la ilgili yapılan açıklamaların ışığında söylediğimi hepiniz çok iyi biliyorsunuz!

Deprem gerçeğini kabul ederek, her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız gerektiği söyleniyor! Marmara depreminden sonra hepimizin ezberlediği “Derem öldürmez bina öldür” sözü ışığında aslında yaşanan derem felaketlerini doğal olmayan afetler olarak tanımlamak gerekiyor.

Ticaret Odası İlk Öğretim Okulunda derem tatbikatı olduğunu bilmeme rağmen Pazartesi günü evden çıkarken sirenleri duyunca mahallede neler oluyor diye kısa süreli bir merak içine girdim. Sonra saat 10.00’da deprem tatbikatı yaşanacağını anımsadım. Ardından Özener hocanın İstanbul ve Türkiye için söylediklerini okuyunca ben de dikkat çekmek istedim deprem gerçeğimize.

Sık sık depremlerle karşı karşıya olduğumuz bir coğrafyada yaşıyoruz!

Peki, deprem çantanız var mı?

Yoksa bize her zaman ki gibi bir şey olmaz mı?

Sevinelim mi, üzülelim mi bilemiyorum!

1-7 Mart 2017 tarihleri arasında yerin 7.9 ile 10 kilometre altında 1,2 ve 2,1 büyüklükleri arasında Kuyucak Bucak ve Kuşadası Körfezi dışında deprem yaşamamış, Aydın! 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.