• 9 Haziran 2016, Perşembe

SORUMLULUKLARIMIZ

Yazarak tarihe bugünden not düşüp, gelecektekileri bilgilendirmek önemli!

Onun içinde yazılanların doğru, daha doğrusu doğruya yakın olanını yazmak ta en doğru olan.

Yani tarihi doğru bilgilendirmek!

Bunları söyledim diye tarih yazarı olduğum düşünülmesin.

Bundan 50-100 yıl sonra yazdıklarımı okuyan insanoğlu Aydın’da bugün neler yaşandığını öğrenebilmeli.

En azından, yorumlanmış olsa da bir haberci gözüyle tarihe not düşerken, daha doğrusu günlük yazılarımı yazarken hep bunları düşünürüm.

Aydın’da bugün için en önemli mesele ASTİM OSB veya Çıldır Hava Alanı kavşağında yapılmakta olan daldı battı inşaatının geçicide olsa durması.

Oturup günlerce yaza bileceğiniz bol malzemeli bir konu gibi görünse de ortadaki sıkıntılar çok net.

Madem böyle bir çalışma yapılacaktı Denizli istikametine kulakları çınlatmayacak, taşıt trafiğini aksatmayacak alternatif yollar yapılmalıydı ki bu çalışmanın, getirilmek istenen hizmetin sıkıntısı bertaraf edilmiş olsun.

Birçoğunun bilmediği İmam Köyden Denizli istikametine bahçe ve tarlalar içinden çıkılan eski İzmir yolu diye bilinen o yol tepkilerden sonra değil de, işin başında, ilk gün asfaltlana bilinmeliydi!

Tüm bunlar yapılabilmeliydi ki marifetmiş gibi daldı battı inşaatı dursun da pirim toplayalım diye avuçlarını ovalayıp, bulanık suda balık avlarcasına felaket tellallığı yapılmasaydı.

Aydın’a yapılan hizmeti kim yaparsa yapsın teşekkür etmeliyiz. Fakat aksayan yanlarını da bayram eder edasından kurtularak eleştirebilmesini öğrenmemiz, yapılan yapıcı eleştirileri de yöneticiler olarak ciddiye almasını becerebilmeliyiz.

Asıl olan Aydın ise bırakalım siyaset yapmasını, siyasi rantiyer olma sevdasını.

Bu Aydın hepimizin, birbirimizin fikirlerine ihtiyacımız olduğu gibi saygılı olmasını da bilmeliyiz.

Hizmet kelimesinin bence tek anlamı vardır. O da çalışmaya başlamak.

Hizmet etmeyi düşünmek bile çalışmaktır. Hizmeti engellemenin ne anlama geldiğine ise siz karar verin.

Eğer amaç gerçekten hizmet ise, değil kendisine hizmet etmeye, kendisinden herhangi bir hizmet görmeye bile tahammül edemeyeceği bir insana, 'Ne istiyorsunuz?' demek çok mu zordur?

Çıldır Hava Limanından 1957 yılından beri kurulan yolcu taşıma hayalimizin ne zaman gerçekleşeceğini sormak, öğrenmek bizim hakkımız değil mi?

1990’lı yıllardan beri Aydın-İzmir otoyoluna entegre olması planlanan Aydın-Denizli Çevre yolunun bir an önce tamamlanmasını istemek çok mu kötü bir hak?

Yine aynı şekilde İzmir-Aydın Otoyolunun planlandığı gibi Antalya’ya bağlanması için acaba bu güne kadar ne yapılamadı da başlanamadı?

Neden, yerel yönetimler merkezi yönetimin taşra uzantısı olarak, merkezi idarenin izin verdiği oranda ve şekilde hizmet sunan kuruluşlar olarak görülmeye inat edilir?

Sıraladığım üç, beş madde bile Aydın’ın yıllardan beri neleri kaybettiğinin bir kaç örneği.

Tarih günü gelir bizi hayırla andığı gibi hayırsız da yapabilir.

Hayırla anılmak aslında elimizde ve çok kolay! Yeter ki şahsi kaprisler ve koltuk endişeleri bir kenara bırakıla bilinsin.

Aydın sizden hizmet bekliyor. Tarih sizden övgüyle bahsetmek istiyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu