• 10 Haziran 2013, Pazartesi

Çocuk İşçilerimiz


Aile ve Sosyal Politikalar Aydın İl Müdürlüğü’nün hazırladığı ve Aydın Valiliği aracılığıyla gelen basın bülteniyle 12 Haziran’ın ‘Dünya Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü’ olduğunu öğrendim.

Çocuk işçiliğine karşı küresel kampanyaya desteği artırmak amacıyla yılda bir kez böyle bir günün düzenlenmesine karar verilmiş.

Gelen bültenden, Çocuk işçiliğinin, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sorun olduğunu anlıyoruz.

Bültende, çocukların özellikle zor koşullar altında uzun süreler için çalıştırılması ruhsal ve bedensel sağlıklarını olumsuz yönde etkilemekte olduğu ifade ediliyor.

Açıklama şöyle devam ediyor;

“Çocuk işçiliğinin temelinde; Öncelikle yoksulluk olmak üzere, aşırı nüfus artışı, kırdan kente yoğun göç, eğitim sistemindeki aksaklıklar, istihdam olanaklarının kısıtlılığı, yeterli toplumsal bilincin oluşmaması, ailelerin eğitimsizliği gibi birçok sosyal ve ekonomik neden bulunmaktadır.

Ülkemizde çocuk işçiliğine yönelik etkinlikler, UNESCO tarafından 1979-Dünya Çocuk Yılı ilan edilmesiyle yeni bir boyut ve hareketlilik kazanmıştır. Çocuk işçiliğinin olmadığı bir geleceğe ulaşmamız olasıdır. Böyle bir gelecek ülkemiz için de erişilebilir bir hedef haline gelmiştir. Ülkemizde bu alanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Çocuk ve Gençlik Merkezleri vardır.

996 ÇOCUĞA HİZMET VERİLMİŞ

İlimizde de sokakta çalışan, çalıştırılan veya çalışma, çalıştırılma olasılığı olan çocuklarla ilgili olarak hizmet veren Aydın Çocuk ve Gençlik Merkezimiz 2005 yılı Ocak ayında hizmet vermeye başlamış ve bu güne kadar 268’i kız, 728’i erkek olmak üzere toplam 996 çocuğa ulaşmış, hizmet vermiş ve hizmet vermeye de devam etmektedir. Halen kuruluşumuzdan 319 çocuk hizmet almaktadır.”

12 Haziran ülkemiz çocuklarının daha güzel bir dünyada çocukluklarına yaraşır bir yaşam içinde yaşamasına dikkat çekilmesi anlamında anlamlı bir gün.

Zorda olsa çocuk işçiliğinin olmadığı bir dünya için..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu