• 10 Temmuz 2017, Pazartesi

ADALET

Ankara Güvenpark'tan başlayan ADALET yürüyüşü dün İstanbul’da düzenlenen miting ile 25. gününde son buldu.

Bir gün hepimize mutlaka lazım olacak adaletin olması gerektiği gibi uygulanması için başlayan başlangıçta bir parti yürüyüşü olarak görünen ve gün geçtikçe böyle olmadığı net bir şekilde oraya çıkan bir yürüyüş. İşi sulandıran basın buna İstanbul yürüyüşü dese de Adalet Yürüyüşü Türkiye’de bir ilk oldu ve kabul edilmese de bence toplumun tüm kesimlerinin destek verdiği barışçı bir eylem oldu.

Bu yürüyüş yıllarca kapalı kapalı kapılar ardında siyaset yapmaya kendini mahkum eden CHP içinde anlamlı bir geri dönüş oldu. Başlangıçta bir milletvekilinin tutuklanması için başladığına inanılan inandırılmaya çalışılan ve sonrasında böyle olmadığının, taşan bardak sonrasında böyle bir yürüyüşe başlanıldığı ve bunu milyonların desteklediği görüldü.

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı gariptir ama Demokrasi için yürüdüğünden dolayı ilk kez muhalefet partisinin genel başkanları tarafından eleştirildi!

Ana Muhalefet Partisi Adalet Yürüyüşü ile ilk kez, iktidara karşı gerçek bir meydan okuma haline büründü ve bunu barışçı bir eyleme dönüştürdü.

Bu yürüyüşü, tam olarak Anayasa’nın 34. maddesinde toplantı ve gösteri hakkının kullanılmasından ibarettir dersem ne düşünürsünüz?

Herkesin önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu belirten Anayasa’nın 34. maddesine uygun bir şekilde on binlerce kişi 24 gün boyunca barışçıl bir şekilde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Türkiye aslında iktidarıyla, muhalefetiyle, güvenlik güçleriyle 24 gün boyunca verdiği demokrasi sınavından başarıyla çıktı.

Adalet Yürüyüşü, “hak-hukuk-adalet” haykırışlarının dört bir yanda duyulması kadar aynı zamanda fiili olarak askıya alınmış ve demokratik bir devletin olmazsa olması olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanılmasının aslında ne kadar kolay olduğunu; burada bütün sorumluluğun devlet yetkililerinde olduğunu göstermiş oldu.

Adalet mücadelesinin 24 günün ardından düzenlenen mitingle sona erdiğini mi düşünüyorsunuz?

Unutmak üzere olduğumuz, “Hakimiyet Kayıtsız, Şartsız Milletindir”, “Adalet Mülkün Temelidir” anlayışını tekrar hatırlattığı için bu yürüyüş başarılı olmuştur.

Gerisi teferruattır!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.