• 10 Ekim 2016, Pazartesi

BAŞKA AYDIN YOK!

Denetlenmeyen her yatırımın çevreye zarar verdiğini kabul edelim.

Örneğin arıtma tesislerini kurmamış bir sanayi sitesinin, il ve ilçe belediyelerinin kanalizasyon şebekesinden deşarj ettiği atıklarıyla çevreyi nasıl kirlettiği çok iyi biliyoruz. Yıllarca Aydın Ovasına bereket taşımış olan Menderes Nehri bu anlamda halen zehirli atıkları taşıyarak çevreye zarar vermeye devam ediyor.

Neden?

Aydın-Denizli İl sınırında elektrik üreteceğiz diye yıllarca yer üstüne çıkartılan zehirli sıcak sular karayolunun altından akarak Menderes Nehrine karışıp Buharkent’ten itibaren Kuyucak ve Nazilli’ye kadar tarım alanlarını çoraklaştırmamış mıydı?

Giderken veya gelirken özellikle sabahın ve akşamın serinliğinde karayolunu kaplayan o su buharını zehirli olduğu bilinmesine rağmen insanlar araçlarından inip solumuyorlar mıydı?

Hatta yine aynı yerde inanmayacaksınız ama bazı insanların çamaşır yıkadıklarına şahitlik etmemiş miydik?

Yazın Menderes Nehrindeki su azaldığı için bırakılan borlu sular çevreye çok daha büyük zarar vermesin diye Kızıldere’deki bu santral kapatılmıyor muydu?

Daha düne kadar Ilıcabaşı Mahallesi’ndeki AYTER alanında açılan jeotermal kuyu suyunun arsenikli olduğu için kapatılan bu kuyudan dışarıya çıkan sularda insanların çamaşır yıkayıp, banyo yaptıklarını ne çabuk unuttuk!

Bu örneklerle Aydın’ın jeotermal zehirlenmesi ile yıllar önce tanıştığına vurgu yapmaya çalışıyorum.

Açılan ve yıllarca ağızlarına beton dökülerek büyük vanalarla kapalı tutulan bu güç bir anda elektrik üreteceğiz hevesiyle kontrolsüz güce dönüşünce Aydın’da aslında yıllardan beri yer yer yaşanan olumsuzluklar il geneline yayılmaya, daha çok hissedilir olmaya başladı.

Özellikle Aydın’ın en bereketli toprakları üzerinde denetlenmeyen ve kurallara uymadan çalışan santrallerin sayısı arttıkça sıkıntıyı daha hızlı hisseder olduk.

Aydın’da kanser vakalarında çok ciddi artış var deniliyor!

 Aydın Ovasını sulayan kanal niteliğindeki Menderes Nehrinden zehir akıt,  jeotermal kirliliği yoğunluk kazanmaya başlasın sonucunda bunların yaşanmaması mümkün mü?

Aydın’da çevreye zarar veren tüm jeotermal santralleri kapatılıp yerine güneş enerjisi santrali kurmaları zorunluluğu getirilse ne olur? 

Jeotermal enerji ile çevreyi kirletmeden elektrik üretilmesine bir diyeceğimiz yok ama maliyet ucuz olsun diye eski teknolojinin kullanıldığı iddialarına sesiz kalınmaması gerekiyor!

Dünyanın en iyi incirinin, pamuğunun ve kestanesinin yetiştirildiği başka Aydın var mı?

 

GÜNÜN SÖZÜ: “Hayatta en zor şey, amaçsız insanlarla yaşama zorunluluğudur.”(Cenap ŞAHABETTİN)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.