• 11 Mayıs 2016, Çarşamba

MHP SÜRECİ

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) siyasi tarihimizin mihenk taşlarındandır. Bunun içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin her yeni oluşumunda( Her Milletvekilliği seçimlerinde) MHP yüzde 10’ luk ülke barajını aşmalı diye düşünüyorum.

MHP, 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 16,29 oy alarak Meclis'e 80 milletvekili ile üçüncü parti olarak girmişti.

Geride kalan 5 ay da ne olduysa MHP, 1 Kasım Genel Seçimlerinde yüzde 11,9 oy alarak Meclis’e 40 milletvekili ile dördüncü parti olarak gitti.

7 Haziran’da Aydın’dan Meclise iki vekil gönderen MHP’de bu sayı 1 Kasım’da bir e geriledi.

Milletvekili sayısının neden yarı yarıya azaldığı tartışılırken MHP’de partinin olağanüstü genel kurultaya gitmesi gerektiği yönünde eğilimler de artış göstermeye başladı.

Şu an MHP'de dört genel başkan adayı bulunuyor: Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ.

Bu isimler topladıkları 547 imza ve mahkemenin verdiği "olağanüstü kurultaya gidilsin" kararına karşın Genel Başkan Devlet Bahçeli ile mücadeleye devam ediyor.

Sayın Bahçeli, mahkeme kararına ve delegelerin imzalarına karşın olağanüstü kurultaya gidilmemesi konusunda kararlı.

10 Kasım 2015’te düzenlenen MHP Başkanlık Divanı toplantısında ise 12. Olağan Kurultayın 18 Mart 2018’de yapılması kararlaştırılıyor.

Genel başkanlığa adaylığını açıklayan ilk isim eski Iğdır Milletvekili Sinan Oğan aday oldu. Oğan, erken seçimlerde MHP'nin 2002'deki gibi baraj altında kalabileceğini söylediği için 27 Ağustos'ta partiden ihraç edilmiş, daha sonra mahkeme kararıyla 2 Kasım'da 2015’te partiye geri dönmüştü.

MHP eski İstanbul Milletvekili Meral Akşener ise 30 Kasım’da “Her sorumluluğu üstlenmeye hazırım” diyerek genel başkanlığa aday olduğunun ilk sinyalini verdi ve olağanüstü kurultay çağrısında bulundu.

MHP eski Trabzon Milletvekili Koray Aydın da Meral Akşener'in ardından genel başkan adayı olduğunu açıkladı.

Milliyetçi Hareket Partisi’nde (MHP) olağanüstü tüzük kurultayı 15 Mayıs 2016 Pazar günü yapılacak mı?

İlk toplantıda çoğunluğun sağlanamaması halinde kurultay 22 Mayıs’ta tekrar toplanabilecek mi?

Süreç, Çağrı Heyeti sıfatıyla yürütülebilecek mi? Yani ilk olağanüstü toplantının 15 Mayıs 2016 tarihi saat 10.00'da, gerekli çoğunluğun sağlanamaması halinde ise ikinci olağanüstü genel kurul toplantısının aynı yerde ve saat 10.00'da, 22 Mayıs 2016 tarihinde yapılabilecek mi?

KİME YARAR

İnişe geçen MHP’de kongrenin yapılamaması tartışılmaz bir şekilde iktidar partisine yarayacaktır. Hatta, MHP’nin yapılacak erken veya olağan genel seçimde baraj altında kalması ise Adalet ve Kalkınma Partisi’nin oyunu yüzde 60’lara çıkarttığı gibi milletvekili sayısı 367’leri bulabilecektir.

MHP’de benim anlayamadığım, daha doğrusu akıl sır erdiremediğim ise Genel Başkan Sayın Bahçeli’nin 15 Mayıs’ta parti içi muhaliflerin yapacağı kurultaya neden karşı çıktığı.

Bakalım Yargıtay, Kurultay için ne karar verecek?

MHP’nin, iktidar partisi ile koalisyon kuracağı söylentilerine ise, ne dersiniz? Başkanlık sitemini yakalamak adına 367’ye ulaşma adına neden olmasın? 11 vekilde dışarıdan destek verdi mi Kurban Bayramına Başkanlık  tamam gibi, ne dersiniz? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli