• 12 Mayıs 2016, Perşembe

YILAN HİKÂYESİ

Bu hafta Aile Haftası. Aile de en önemli ihtiyaç barınma.

Sizin eviniz yıkıldı mı hiç?

Ama onların evleri 20 yıl önce yıkıldı. Evlerinin başlarına yıkıldığını da uzun süre fark edemediler.

Aydın’da 20 yıldır yılan hikâyesine dönüşen Ay-Konut sakinleri hafta başında Büyükşehir

Belediyesi önünde toplanarak eylem yaptı.

Tek umutlarının Belediye Başkanı Özlemçerçioğlu olduğunu ifade ediyor, mağdurlar.

Düşünün, mağdurlar mücadele için Ay-Konut Mağdurları Derneği kurmuşlar. Demek ki mağduriyetleri tahmin edebileceğimizden çok fazla olduğu gibi, hayal dahi edilemeyecek zorlukta.

Ay-Konut Sakinleri evlerini bir müteahhitte verselerdi evlerinin içinde mutlu aile hayatları devam edecekti.

Bitirilemeyen evler, suya düşen hayaller ve aldatılmışlıklar yüzünden 20 yıldır evine kavuşamayıp ölen insanlar.

Bugün anne ve babalarının haklarını savunmak isteyen evlatlar.

Ay-Konut Mağdurları Derneği Başkanı Meral Uğur, “19-20 yıldır mücadele ediyoruz. Bu süreçte anne ve babalarımız bu evleri göremeden öldüler” diyor.

Adnan Menderes Bulvarı’nda toplanan ve sonrasında Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne yürüyen mağdurlar, “19 yıl önce Aydın Belediyesi ve Belediye Başkanı Hüseyin Aksu tarafından kurulan ve hala devam eden Ay-Konut Yapı Kooperatif’inden alacaklıyız. Güzelhisar Mahallesi Torlak Mevkii’nde kentsel dönüşüm projesi dahilinde ‘eski evlerinizin yerine yeni evleriniz olacak’ dendi. Bu şehrin en güzel mahallesinde bulunan evlerimiz ESKO’da bulunan Aydın Belediyesi eski binasında kat karşılığı yapılan sözleşmelerle Aydın Belediyesince kurulan Ay-Konut Yapı Kooperatifi’ne verildi. Güzelhisar Mahallesi’nin 550 sakini bu sözleşmelere imza attık” diyor.

‘Aydın Belediyesi metesesilen sorumludur’ maddesine güvenerek tapularını verdiklerini dile getiren mağdurlar, “Aydın Belediyesi’nin idarecileri, dozerlerle gelip 550 haneyi yıktılar. Tüm mahalle sakinleri büyük umutla evlerini terk etti. Sizin hiç eviniz yıkıldı mı? 19 yıllık süreçte evsiz kalan ya da yıkıntılar arasında yaşamaya çalışan mahalle sakinlerinin yaşamları ellerinden alındı. Barınma hakları çalındı. Tüm mahalle sakinleri olarak yeni evlerimizin hayali gerçek olacak diye hala bekliyoruz. Tam tamına 19 yıl, dile kolay. Annelerimizi, babalarımızı kaybettik. Bu evleri göremeden öldüler. Çocuklarımız 20 yaşına geldi ama hala inşaatlarda bir faaliyet yok. Ama Ay-Konut varlığına devam ediyor. Ay-Konut Yapı Kooperatifi evlerimizi yapmak yerine proje dışına çıkarıp masraflarımızı karşılamak adı altında arsalarımızı birer birer satıyor” diyor.

 “SADAKA DEĞİL HAKKIMIZI İSTİYORUZ”

Proje konusunda güvendiklerini ancak aldatıldıklarına değinen ve sadaka değil hakkımızı istiyoruz ifadelerini kullanan mağdurlar, “Helal kazanılmış hakların üzerine haram kazançlar fayda getirmez. Anne ve babalarımızın ahları sizin üzerinizdedir. Bize verdiğiniz sözlerin vebali de sizdedir. Eğer yerine getirilmeyecekse Ay-Konut Yapı Kooperatifi Projesi’nin feshedilmesini ve arsalarımızın geri verilmesini istiyoruz” diyor.

Mağdurlar, evleri yapılana kadar gerekirse her hafta, her ay yürüyeceklerini belirtirlerken, “El ele, kol kola sonuna kadar hep beraber mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.

Böylelikle Aile Haftası etkinlikleri Aydın’da farklı bir şekilde başladı. Dilerim sonu mutlu biter. 20 yıldır kandırılan bu insanların mağduriyetleri sona erer. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli