• 12 Haziran 2014, Perşembe

Efeler Kent Konseyi

Beklentilerin çok yüksek olduğu fakat yaptırım gücünün aynı oranda kullanılamadığı bir yer olarak gördüm, Kent Konseylerini.

Kent Konseyi nedir? Ne iş yapar?

Tavsiye niteliğinde kararlar alan ve raporlar düzenleyen bir meclis.

Efeler İlçesinde ilk defa kurulan bir meclis. Başarılı olması, üretkenliğiyle doğru orantılı bir meclis. Sivil inisiyatifin(iradenin) icra organlarına yol gösterdiği bir Meclis.

Kent Konseyleri resmi kurumlardan tamamen bağımsızdır ancak, bir İlçe’de yapılması gerekenleri karara bağlayıp, ilgililere rapor halinde sunar, şehrin gelişmesi, büyümesi, modernleşmesi, sorunları ile ilgili her türlü konuyu ele alıp, değerlendirerek sonuca bağlar. Kent Konseylerinin tek eksikliği herhangi bir yaptırımlarının olmaması!

Fakat aklın yolu birdir. Yurttaş gücüyle doğru tespitler ve öneriler yapıldığında buna hiç bir yerel yöneticinin hayır diyebileceğine inanmıyorum.

Kent Konseylerinin, yöneten ve yönetilenler arasında saydamlık, hesap verebilirlilik, katılım, çalışma uyumu, yerindelik ve etkinlik gibi kriterlere dayanan, çok aktörlü ve toplumsal ortaklıklara dayalı yönetim anlayışını ifade ettiğine inanıyorum. Bununda gereği yöneten ve yönetilenlerce yerine getirilmelidir.

Efeler İlçesi Kent Konseyi Başkanlığı'na seçilen Operatör Dr. Tuncay Erdemir'e ve ekibine kolaylıklar diliyorum.

"AYDIN BİR KENT YARATALIM"

İlk icraat 23 Haziran'da. Konu "Etik ve Ahlak". Çok değerli bir konuşmacı geliyor Aydın'a. Erdemir'in hedefinde ikinci etkinliğin ana konusu ise gülümseyebilmek.

Tuncay Erdemir Başkanlığındaki Efeler Kent Meclisinin başarılı çalışmalara imza atarak halk gücünün neler yapabileceğini gösterebileceğine inanıyorum. Yeter ki yeni başkan ve yönetim doğru desteği Efeler İlçesinde yaşayan bizlerden alabilsin.

Adı gibi aydın bir kent yaratalım diyen Başkan Erdemir'den ilk mesajlar ise şöyle:

"Efeler Kent Konseyi Başkanı adayı olmamda bana güvenen,ısrar edip,destekleriyle üçte iki çoğunluğun gerektiği ilk oylamada başkan seçilmemi sağlayan ve içtenlikle kutlayan konsey üyelerine,dostlarıma,sevenlerime yürekten sevgilerimle teşekkür ediyorum. Aydın büyükşehir olunca Efeler Belediyesi oldu. Kent konseyleri: kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan demokratik yapılar, yönetişim mekanizmalarıdır. Belediye seçimlerinden sonra ilk üç ay içinde kurulması gereken kent konseyi yönetmelikleri 8.10.2006 ve 6.6.2009 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır. Üyeleri; en büyük mülkü amir, belediye başkanı, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, muhtarlar, siyasi partilerin temsilcileri, üniversite, baro, meslek odaları, noter, sendikalar, derneklerin ve de kent konseyince kurulan meclis ve çalışma guruplarının birer temsilcileridir.

Değerli arkadaşlar haydi gelin, hep birlikte kişisel çıkarlardan uzak, ortak aklın ve bilimin önderliğinde, Atatürk İlkeleri ve Cumhuriyet değerlerine sahip, güvenilir, emeğin kutsallığına inanan, çalışan, üreten, okuyan, düşünen, utanma duygusu olan, insana topluma ülkesine hizmetin en yüce bir değer olduğunu kavramış, yüreği kinle nefretle değil sevgiyle dolu erdemli, saygın, bilge insanlarla birlikte, davranışlarımızla topluma, örnek olarak, iyiyi, doğruyu, güzeli gösterelim. Ağaçlarıyla, çiçekleriyle, kuşlarıyla tertemiz sokaklarında, caddelerinde, parklarında kendilerini güvende hisseden çocuklarımızın, kız-erkek gençlerimizin, kadınlarımızın da, yaşlılarımızın da sevinçlerini, kahkahalarını duyalım. Özgüvenleriyle, gülümseyebilen, estetik yönleri, haz duyguları gelişmiş, hayatı yaşamayı seven, yaşamla sevişmeyi bilen, mevcut değil, var olmanın farkında olan, etraflarına ışık saçan insanlar yetiştirebilelim. Kültürü, sanatı, kaliteli müziği, güzel sanatlar içinde en güzelinin yaşam sanatı olduğunu, anlatalım çocuklarımıza, gençlerimize. Tarihi eserlerin, değerlerimizin, doğanın ,hayvanlarımızın korunduğu, gürültü ve görüntü kirliliğinin olmadığı, huzurlu, ülkemize, dünyaya örnek olabilecek aydın bir kent yaratalım." 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 32/12 Güneşli