• 12 Eylül 2014, Cuma

TERCİH BİZİM

İş işten geçmeden tavşan bayırı aşmadan önlemimizi almayı unutturdular bize.

Kendi oyunumuzun kurucusu değil, oynanan bir oyunun kurbanı olmaya itildik, hızla itilmeye devam ediliyoruz.

Hayatımızda yeri geliyor çok ciddi krizlerle karşılaşıyoruz. Çoğu zaman da hazırlıksız yakalanıyoruz hayatımızı alt üst eden bu gelişmelere. Halbuki yaklaşan bu sıkıntılı günlerin işaretleri çok öncelerden gelmeye başlıyor, çoğu zaman, duyma becerisine sahip kulaklar ayak seslerini duyuyor, kimi zamanda duymazdan geliyor.

Doğrunun, kötünün iyisi veya kötüsü olmayacağını unuttuk.

“Az doğru”, “Çok doğru” yok böyle bir şey.

Pilav üstü kuru değil hayat.

Hayatımızı derinden etkileyen gelişmelerin, işaretlerini doğru yorumlama, gerekli disiplin ile karşılama durumunda engellenebilir veya zararların asgariye çekilebileceğini hepimiz biliriz aslında.

Elbette ki gelişmelerin önemli bir kısmı kontrolümüz dışında meydana geliyor. Ama küçümsenmeyecek bir kısmı da tahmin edilebilir nitelikte ve bu sınıfta yer alanların hatırı sayılır “olumsuz etkileri” oluyor hayatımıza, gerekli tedbirleri almadığımız ve işi oluruna bıraktığımız için.

Çok iyi eğitimli, iyi donanımlı bireyler özel ve iş hayatlarındaki geliyorum diyen tehlikeleri göz ardı ediliyor, hazırlıksız yakalanılıyor ve ülkeler göz göre göre yanlış siyasi kararları ısrarla uygulamaya devam edip, büyük ekonomik krizlere hatta savaşlara kurban gidiyor.

KÖRLEŞTİRLİYORUZ

Yaklaşan tehlikelere karşı körleştirdiğimizi, körleştirilmeye çalışıldığımızı düşünüyorum.

İnsanoğlu elindeki bilgiyi işlemede ve doğru çıkarımlarda bulunmada zaaflar yaşıyor, yaklaşan tehlikeyi görmezden geliyor veya küçümsüyor. “Nasılsa hallederiz” düşüncesi bizi zayıflatıyor.

İnsanoğlu olarak yarın çekeceğimiz daha büyük acıları engelleyebilecek daha küçüklerine bugün katlanmak istemiyoruz. Başkalarının yaşadıkları bizim için yeterince tetikleyici bir örnek teşkil etmiyor, maalesef yaşamadıkça yeterli dersleri almıyoruz. Kitaplarda, gazetelerde başkaları tarafından yaşananlar bizim için sönük bir “vah, vah” olmanın ötesine geçemiyor. Dünyayı olduğu gibi değil, düşündüğümüz ve hayal ettiğimiz gibi görmeye başladık.

Hassas ve tehditlerden bahseden yorumların üzerleri örtülüyor, çoğu zaman muhalif veya felaket tellalı görünmemek adına.

“Nasıl olsa biri çözer” denilerek yaklaşan tehditlere alınacak önlemler ortada bırakılıyor, herkesin topu birbirine atmasıyla.

Tehditleri algılayacak ve önlem alacak donanımı ve gücü olmayan birim ve şahıslara çok yük bindirilirken, hakikaten çözüm üretme gücüne sahip olan şahıs ve birimler devre dışı bırakılıyor.

Farklı menfaat gruplarının siyasi sistem üstünde kurdukları vesayet pek çok alanda açık ve net görülür tehditlerin engellenmesi uğrunda yapılması gerekenleri hasıraltı ediyor çoğu zaman.

Çevremiz iyi analiz etmek, süzgeçten geçirmek ve alternatifler planlamalar üretmek zorundayız.

“Tehditi doğru tanımlama zaafı basit bir dikkatsizlik sonucu olabileceği gibi aşırı bir özgüven veya kibir neticesi de olabiliyor.

Öncelikler sıralamasının belirlenmesi başarılamadığı müddetçe tanımlamanın bir anlamı kalmıyor.

Öngörülemeyecek kadar hızlı gelişen krizlere karşı savunmasız olduğumuz doğru. Ama birey olarak, aile babası, annesi, şirket yöneticisi, ilin Valisi, Belediye Başkanı Üniversite Rektörü ve hatta Başbakan olarak bizlere düşen tahmin edilebilir tehdit ve krizlere karşı ev ödevimizi ve hazırlıklarımızı zamanında ve yeterli bir şekilde” yerine getirmek. Önce tedbir sonra tevekkül. Aksi takdirde kabullenmesi zor ama gelişmelerin, krizlerin, tehditlerin önünde değil arkasında yer alacak, kendi oyunumuzun kurucusu değil, oynanan bir oyunun kurbanı olmaya devam edeceğiz.

Tepkisiz, sorgusuz, verilenle yetinmeye devam ettiğimiz sürece değişen hiç bir şey olmayacaktır.

Algılarla yönetilmekten, yönetmekten vazgeçelim. Gerçekleri görelim.

Tercih bizim. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu