• 13 Haziran 2016, Pazartesi

HAZIR MIYIZ?

Çok sıcak geçmesi beklenen yaz mevsimi öncesinde Ormancılar yaptıkları tatbikatlarla yangın mevsimine hazır olduklarını gösteriyorlar.

Peki, vatandaş olarak bizler orman yangınlarının çıkmaması için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık mı?

Çok garip bir soru imiş gibi görünse de samimi olarak vereceğimiz cevap çok önemli!

Bu sene 100 yılın en sıcak mevsimi yaşanacağı söyleniyor. Bu nedenle her yılkinden daha fazla orman yangınlarının çıkmaması için duyarlı olmamız gerekiyor!

Arabanın camından sönmüş veya sönmemiş sigara izmaritlerini atmaktan vazgeçtik mi?

Ormanlık alanlarda tüplü veya kömürlü mangal yakmamamız gerektiğini öğrenebildik mi?

Anız veya tarla temizliği için otları veya biriken çöpleri yakmamız gerektiğini biliyor muyuz?

İçini boşalttığımız her türlü cam, plastik, teneke veya kağıt kutu ambalajları ile şişeleri ormanda bırakmadan çöpe atmak üzere yanımızda geri getirmeyi öğrendik mi?

Tarla ve bahçelerde yakılan ateşleri söndürdüğümüze emin miyiz?

Her ne kadar akşamları üşüsek de gündüzleri yanıyoruz, kavruluyoruz sıcaklardan. Orman yangınları konusunda en tehlikeli günleri yaşamaya başladık. Ufak tefek ot yangınları başlasa da sıcaklıklar daha da artacak, aman dikkat!

Dikkat ne kelime!

Kırmızı alarm.

Orman da kırmızı alarm, arabada giderken, ateş yakarken, sigara içerken dahi kırmızı alarm.

Gözlem altında olan ormanlara giriş-çıkışların çok daha ciddiye alınması gerekiyor.

Polis ve Jandarma’nın hayvan hırsızlarına uyguladığı kararlı stratejisi, orman yangınlarının önlenmesi için uyarlanmalı, uygulanmalı.

Yasaları koymakla, cezaları arttırmakla maalesef orman yangınlarına engel olamıyoruz. İçimizde dikkatsiz, art niyetli, vatan haini katiller bulunduğu sürece hepimizin uyanık olması gerekiyor.

Ülkemizin hatta dünyamızın geleceğini tehdit eden orman yangınları, dikkatsizlik, kasıt veya bilinmeyen bazı nedenlerden dolayı mevcut ekosistemi ve bu sitem içerisinde yaşayan canlı veya cansız varlıkları yok etmektedir. Orman sadece yaşadığımız şehrin havasını temizleyen, ülkemizin kereste ve odun ihtiyacını karşılayan ağaçlar değil.

Ülkemiz ormanlarının %60’ı yangına hassastır.  İlimiz Aydın ise bu hassas bölgeler içinde orman yangını çıkabilecek birinci derce tehlikeli bölge içinde. Bunun için bizlerin daha dikkatli olması gerekiyor. Ormanlarımızı yangınlardan koruma bilincini çocuklarımıza, torunlarımıza aşılamamız gerekiyor. 

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de orman varlığını tehdit eden faktörlerin başında orman yangınları gelmektedir. Orman yangınlarının çıkış sebeplerine baktığımızda, yıldırım gibi doğal nedenlerin % 5-6 oranında kaldığını, diğer bütün yangınların çıkış sebebinin insan olduğunu görmekteyiz.  Dolayısıyla ülkemiz ormanları için en tehlikeli varlığın "İNSAN" olduğunu söylemek yanlış olmaz.. Bu nedenle orman yangının çıkmasına engel olmak veya çıkacak yangınların sayılarını olabildiğince azaltmak için insanlarımızı bilgilendirmek ve eğitmek zorundayız.

Bunun ötesi veya berisi yok. Tek çare eğitim ve ülkemizi sevmek.

Bu anlamda yıl boyunca 12 ay süreyle neler yapıyoruz? Devlet olarak ne gibi yeni yeni projelere imza atılıyor?

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı