• 15 Nisan 2016, Cuma

28 MAYIS FIRSATI

Heyecan yaratan bir proje açıkladı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu. Özellikle turizmin can çekiştiği bir dönemde Kuşadası turizmi için, Aydın turizmi için önemli bir proje.

Dalış turizmi böylelikle cazip hale getirilecek.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin satın aldığı 54 metre uzunluğunda, 44 metre kanat genişliği olan Airbus A300 Tipi uçak yapay resif amaçlı denizin 20 metre altına batırılacak.

 İstanbul’da söküldükten sonra 5 tıra yüklenerek Kuşadası’nın Güzelçamlı mahallesine getirilen

Uçak 28 Mayıs’ta törenle denize batırılacak.

“Sonraki yıllarda ise yine aynı amaçlı aynı bölgeye gemi batıracağız” diyor Başkan Çerçioğlu.

500 BİN TURİST HEDEFLENİYOR

Kuşadası’nı dalış turizminin merkezi yapacaklarını belirten Başkan Çerçioğlu, “Kuşadası’nda turizm ciddi anlamda sıkıntıda. Biz de elimizi kolumuzu bağlamak yerine elimizi taşın altına soktuk. Kuşadası’nı dünyanın dalış merkezi yapacak bu projeyi hayata geçirdik. İstanbul’dan parçalar halinde getirilen dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A 300 tipi uçağı 28 Mayıs’ta törenle denize batıracağız. Bu benim yıllardır yapmayı istediğim bir projeydi. Yılda 500 bin turisti bu projeyle ilçeye çekeceğiz. Kuşadası’nda otellerde yer kalmayacak. Yerli ve yabancı turizmciler şimdiden otellerde yerlerini ayırttırsın. Uçağı temizleyerek denize batırılacağız. Hiçbir kirliliğe neden olmayacak. İleriki yıllarda aynı noktaya gemi batırmayı düşünüyorum” diyor.

TÖRENLE BATIRILACAK

Kuyruk gibi parçaları çıkarılan uçak, denize dev vinçlerle indirilecek. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinesi daha kullanılacak. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkor tarafından çekilecek ve batırılacağı bölgeye getirilecek. Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel dalgıçlar tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

Kuşadası Haziran’dan itibaren dalış meraklılarını bekleyecek.

Bu sezon 500 bin yerli veya yabancı turist gelir mi bilemem ama bir kaç yıl sonra Kuşadası sualtı turizminin önemli bir merkezi olacağı kesin.

FIRSATA ÇEVİRMELİ

Dünyanın en büyük uçağı olan Airbus A 300 tipi uçağının 28 Mayıs’ta ki tarihi törenini izlemek için çok sayıda turist geleceğini düşünüyorum. Bu tarihi güne Kuşadası en iyi şekilde hazırlanırken o güne mahsus daha fazla turistin gelmesi için de çalışmak lazım. En iyi tanıtımı da o gün töreni izlemeye gelenlerin yapacağını unutmamak gerekli.

28 Mayıs 2016 Cumartesi tarihini şenliğe, büyük bir tanıtım fırsatına çevirmek yarınlar adına çok ama çok daha önemli.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 30/12 Az bulutlu