• 15 Haziran 2016, Çarşamba

BAŞKA SEVGİDİR

Babalar çocuklarını çok ama çok severler. Tahmin edilemeyecek kadar sessiz ve derinden giden bir sevgidir. Nedendir bilinmez çoğu baba sevgisini hiç belli etmez. Bundandır çocuklarını onlar gece uyurken öpmeleri. Belki de böyle olmasalardı bu kadar özel olmazdı baba sevgisi.

Babalarımız da en az Annelerimiz kadar fedakarlığın nasıl bir şey olduğunu öğrendiğimiz insanlardır. Hayatımızda çok büyük bir yer kaplamalarına rağmen bizler bütün sevgi gösterilerimizi, sevgi sözcüklerimizi hep annelerimizden yana kullanırız. Babalar ise müthiş bir tevazuuyla ailenin mutluluğuyla mutlu olur. Babanın yokluğu ise her geçen külleneceğine daha çok büyüyen bir yangındır. Yani yaşınız ilerledikçe keşke babam da yanım da olsaydı cümlesini daha çok kurmaya başlarsınız.

Haziran ayının üçüncü pazarını babalar günü ilan etmişler. Bunun içinde bu Pazar babalar gününü kutlayacağız.

Babalar günü, acaba anneler gününe karşı bir gün olarak mı ortaya çıkmış bilemiyorum ama ilk kez 19 Haziran 1910 yılında kutlanmış. Bazı tarihçiler Antik Roma’da bile babalar gününün kutlandığını belirtiyorlar. Babalar Günü ilk kez Washington'ın Spokane şehrinde kutlanmış. Bu tarihten sonra ABD'nin diğer eyaletlerine yayılmış. Ancak Babalar Günü resmi olarak 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge'in desteğiyle kutlanmış. 1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazar gününün Babalar günü olarak kutlayacağını açıklayan bir bildiri yayınlamış. Böylelikle babalar gününü hep birlikte kutlamaya başlamışız.

Yakınımızda ya da uzaklarda bulunan babalarımıza bugünü vesile bilip, bir kez daha “Merhaba” deyip hal, hatır soracağız.

Yılın annesi, babası seçilmesini hep garipsemişimdir. Herkesin annesi, babası kendisine göre yılın anne ve babalarıdır. Önemli olan onların hatırlanması gönüllerinin alınması, varsa ihtiyaçlarının bir kez daha karşılanmasıdır.

Onlar değil mi bizi bu günlere getirenler?

Bunun ötesinde yorum yapmaya gerek yok!

Babalar günü deyip annelerimizi de ihmal etmeyelim.

Bir öpücük babaya giderken, bir öpücük de anneye.

Bir başkadır babaya sevgi, bir başkadır baba sevgisi.

“Bir adam yaşlandığını anlar, çünkü babasına benzemeye başlar.”

Gabriel Garcia Marquez

“Bir baba, kendi mutluluğundan çok, çocuklarının mutluluğu ile mutlu olur.”

Honore De Balzac

“Çocukluk çağında baba korumasından daha güçlü bir ihtiyaç düşünemiyorum.”

Sigmund Freud

“Babanın mirasını mı istiyorsun? Bilgisini öğren. Onun parasını hemen harcayabilirsin.”

Sadi

“Babanın erdemleri çocuklarının servetidir.”

Anatole France

“Babanın rolü, yüz öğretmeninkine bedeldir.”

George Herbert

“İnsan babasına borçlu olduğu saygıyı, ancak baba olunca duyar.”

Goethe

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu