• 16 Ocak 2015, Cuma

Doğa da yürümek için...

Nereden başlayıp dillendireceğime karar veremedim.

Yavaş yavaş ısınma turlarıyla Aydın'da yaşanan bir yanlışlığı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doğa Sporu dediğimizde aklımıza ne gelir?

Doğada ve doğal ortamda, bir malzeme yardımıyla veya malzemesiz olarak yapılan sporların tümüne doğa sporları denir. Yani, dağcılık, kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü, kampçılık, mağara dalışı, kanyon geçişi, yamaç paraşütü, paramotor, kanat, yelken kanat, motorlu deltakanat, nehir kanosu, rafting, su altı dalıcılığı, serbest dalış, doğa fotoğrafcılığı, tur kayağı, buzul tırmanışı, donmuş şelale tırmanışı, dağ bisikleti, orientering, base jumping, yelken, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, ve benzeri aktiviteler doğa sporlarına örnek olarak gösterilebilir.

Yani hepsinin özünde hareket etmek vardır. Miskin miskin oturmak değildir.

Adı üstünde spordur.

Aydın'da yapılmaya başlanılan bu güzelim sporu yaptırmaz hale getirenler, doğada yürümek için insanları tercih yapmak zorunda bırakan zihniyete söylenecek o kadar sözüm var ki!

 

Günümüz teknolojileri öylesine hızlı gelişmekte ki.

Her şey insanın rahatlığı için düşünülmekte. Çamaşır ve bulaşık yıkamaktan ayakkabı fırçalamaya kadar her şey artık aletler makinalar aracılığıyla yapılmakta. Bu da günlük yaşam içinde insanı hareket edemez noktaya getirmekte, yani tembelleştirmekte.

Az hareket, hareketsizlik, yeni hastalık gruplarının doğmasına da böylelikle neden olmakta.

İnsan bu hareket azlığı ile başa çıkmak, yaşam kalitesini yükseltmek, fiziksel anlamda günlük yaşamdaki etkinlikleri daha kolay yapar hale getirebilmek amacıyla “ spor” olgusunu yarattı. "Herkes için spor”, “sağlık için spor”, “kitle sporu” gibi çok önemli, etkinliklerin insan sağlığına, kişinin bedensel ve zihinsel gelişimine yaptığı katkılar saymakla bitmez.

Yaklaşık on yıldır spor faaliyetleri içinde grafiği hızla artan yeni bir dal oluşmaya başladı ki, her yaş ve meslek grubundan insanın ilgi odağı haline geldi, doğa sporları.

Doğa yürüyüşleri çok fazla teknik beceri ve yeterlilik gerektirmeyen biraz bilgilendirme ve biraz da kondisyon ile herkesin rahatlıkla yapabileceği bir faaliyet.

Devlet politikası haline gelen ve aşırı şişmanlıkla mücadele için paralar harcanarak yürüyüşler düzenlenirken insanlar otobüslerle doğa yürüyüşüne gitmesini turizm hareketi olarak gören zihniyetler ve kurallar yığını bu sporu Aydın'da yaptırmamak için her yola başvuruyor.

Sonunda bu sporu yapmak isteyenlerin dernek üyesi ve sporcu lisansı çıkartma zorunluluğuna kadar iş uzadı gitti.

Yani bugün Aydın'da doğa yürüyüşü yapmak için bu faaliyeti yapan bir kulübü tercih edip, üyesi veya sporcusu olmak zorundasınız. Aksi takdirde bu sporu yaparken turist muamelesi görmeye devam edeceksiniz. Yani turistler gibi rehber ve TURSAB Belgeli araçlar ile spor yapmaya gitmek zorunda kalacaksınız.

Doğa sporlarının, insan sağlığı ve gelişimine katkısı tartışma gerektirmeyen bir gerçek değil mi? Doğa sporları;insanda disiplin, kararlılık, uyum, dayanıklılık, karar verme ve uygulama gibi becerilerin gelişimine de katkı sağlarken mevzuatlarla ve onun uygulayıcılarıyla ne yapılmak isteniyor?

Bütün bu olumsuzluklara rağmen insanlar doğada yürümek için fedakarlıkta bulunmaya devam ediyor.

Bu insanlar ödüllendirileceğine, cezalandırılıyor!..

Neden?

Masa başlarında oturup ahkam kesmekle, kafilelerin önüne geçip doğada yürüyeceklere ceza kesmekle varılmak istenen nokta neresidir? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Güneşli
Yarın: 40/18 Güneşli