• 16 Mayıs 2013, Perşembe

Vekiliniz Neyi Soramıyor?


‘Vekiliniz neleri soramıyor?’ dedim.

Birçok okurum

“Halimizi hatırımızı!

Ekonomimizi!

Moralimizi sormuyor, soramıyor...”

“Kendi özel işlerine bakmaktan bana sıramı gelir...

Zaten her şey güllük gülistanlık memlekette..”

Derken, bazısı da, “Babamızı, anamızı hep soruyor..” diye cevapladı.

CHP Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ise, “Milletvekili olarak milletimizin bize vermiş olduğu temsil yetkisinin bir gereği olan yazılı soru önergesi vermemiz engellenmektedir. Bizlerin dışında, herkesin fikir beyan edebildiği ya da soru sorabildiği konuları soramamaktayız. İlgili Bakan ya da Başbakan’a yönelteceğimiz yazılı soru önergelerimiz Meclis Başkanlığınca, Meclis İçtüzüğü ya da Anayasaya göre uygun bulunmamakta, işleme konulmayarak bizlere geri gönderilmektedir.

Tarafımca verilen ve uygun bulunmayan yazılı soru önergelerini milletimin takdirlerine bırakıyorum. Bir bakın bakalım! Vekiliniz neleri soramıyor?” diyor.

Baydar’ın sorup cevap alamadığı önerge sorularından bazıları ise şöyle:

“PKK terör örgütü elebaşlarından Murat Karayılan’ın ''İhtiyaç olursa neden bizden de bir grup İmralı’ya gitmesin ki''  şeklinde ifadeleri olmuştur. İmralı’ya Kandil’den bir heyet göndermeyi düşünmekte misiniz? Kandil’den gelecek heyetin zorluklarla karşılaşmaması için İmralı adasında müebbet hapis cezası almış kişiyi helikopter ile Kandil’e göndermeyi düşünmekte misiniz?”

“Hükümetinizin görevlendirdiği Akil İnsanlarınızdan Baskın Oran “PKK silahı bıraktı eğer reform ciddi ve hızlı başlamazsa PKK'nın kendi içinden PKK'cıklar çıkacak. Silahlı örgütün parçalanmasından daha büyük dert yoktur. Umudunu kaybetmiş PKK ile baş etmek kolay değil. Metro istasyonları ve AVM'ler her gün patlar. Ortalığa ceset parçaları dağılır” şeklinde ifadeleri olmuştur. Hükümetiniz tarafından görevlendirilen Akil İnsanların düşünceleri hükümetinizin de düşünceleri midir? Hükümetinizin düşünceleri değilse adı geçen Akil Adamı görevden almayı düşünmekte misiniz? Hükümetinizin düşünceleri ise, ülkede güvenlik sorunu mu bulunmaktadır? Emniyet görevlileriniz görevlerini yapmamakta mıdır?”

“Hükümetinizin görevlendirdiği Akil İnsanlarınızdan Baskın Oran "Güneydoğu bölgesi eğer özerk olacaksa bölge meclisi kurulacaksa, İzmir de Ege Bölgesi’nin merkezi olacaktır. Diğer bölgeler de olacaktır. Aksi halde kavga devam eder." şeklinde ifadeleri olmuştur. Hükümetiniz tarafından görevlendirilen Akil İnsanların düşünceleri hükümetinizin düşüncelerini yansıtmakta mıdır? Hükümetinizin düşünceleri değilse adı geçen Akil Adamı görevden almayı düşünmekte misiniz? Hükümetinizin düşünceleri ise, Akil İnsanların görevi rejimi değiştirmek midir?”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
37 / 18 Az bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu