• 17 Nisan 2013, Çarşamba

Genç işçiler, genç işsizler

İşadamları genç işçiler ararken, genç nüfusun yüzde 20,7’si işsiz.

Gençler eskisi gibi “Ne iş olsa yaparım abi” demediği gibi, İşveren de diyeni işe almıyor!

Türkiye olarak 2012’yi yüzde 9,2 işsizlik oranıyla tamamlamıştık. Bu oran 2013 yılının Ocak ayında 2 milyon 890 bin kişiye yükseldi. İşsizlik oranı %10,6 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı artış ile %12,9’ye, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 2,3 puanlık artış ile %20,7’ye yükseldi.

Bir yanda yüksek işsizlik oranları varken, diğer yanda esnaf ve sanayici eleman bulmakta zorlanıyor. 2,89 milyon işsize karşılık, 300 bin açık iş bulunuyor. İşverenler 300 bin kişiyi bugün bulsa işe almak istiyor ancak ne ilginçtir ki bulamıyor!

Vasıflı işçi yok, vasıflı olan işsizde iş beğenmiyor.

İşverenlerin yaklaşık yarısı, iş arayanların mesleki niteliklerini yeterli bulmadığı için iş veremiyor. Bunun yanında işsizlerin yüzde 25’i ücretleri, yüzde 25’i de çalışma şartlarını beğenmediği için, iş bulduğu hâlde çalışmak istemiyor.

Hem işsizliğin hem de işçi sıkıntısının aynı anda yaşanması memleketin eğitim sistemiyle olduğu kadar, sosyolojisiyle de yakından ilgili. Türkiye’de aile kurumu hâlâ çok güçlü olduğu için ve aileler çocuklarını her şartta desteklediğinden, kendilerini güvende hisseden işsizler, her işi beğenmiyor. İş arayanların ortak özelliği rahat, masa başı, yüksek maaşlı iş araması ve elbette memur olmak istemesi. Kısacası gençler artık, ‘ne iş olsa yaparım abi’ demiyor. Bu sebeple son yıllarda KPSS sınavı çılgınlığı yaşanıyor.

Bakalım 4+4+4 Eğitim sistemi bu anlamda ilerleyen yıllarda ne kadar olumlu katkıda bulunacak genç işsizlerin iş sahibi olmasına?

Her yıl yaklaşık 700 bin gencin istihdama katıldığını düşünürsek bunların hepsine iş bulamadığımız rakamların diliyle ortaya çıkıyor.

İstihdam gücümüzü arttırmadığımız, yani yeni işyerleri ve fabrikalar açılmadıkça, mevcutlarında kapasitelerini artırmadığı sürece işsizlik en büyük sorun olarak karşımızda duracak.

Herkesin kendince haklı olması soruna çözüm getirmiyor. Stratejilerin tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.