• 17 Haziran 2016, Cuma

HAYALİYLE YAŞLANDIK

Belki işe yarar, sesimizi duyurmaya bir çığlık olur diye birazdan sizlerle yazımın sonunda da paylaşacağım cümleleri yazımın hemen başında da ifade ediyorum.

Aydınlı uçmak istiyor. Uçmak için arazisini bağışlıyor. Aradan 60 yıl geçiyor. Aydın artık kandırılmak istemiyor. Müjde değil verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.  

Şevki Çıldır, Çıldır Hava Limanından 60 yıldır yolcu taşınamamasını tek bir cümle ile tanımlıyor, “Hayaliyle yaşlandık”.

Devlet 60 yıldır Aydınlıyı zaman zaman heveslendirse de kandırmış, görünen o dur ki kandırmaya da devam edecek gibi, gibi.

Merhum Mustafa Çıldır, Aydın’da yolcu taşınması için havaalanı yapılması şartıyla 1956 yılında 500 dönüm arazisini Devlet Hava Meydanları İşletmesi Umum Müdürlüğü’ne şartlı olarak bağışlar. Bugün Çıldır’ın varisleri, 60 yıl aradan sonra, araziyi bağışa uygun kullanılmadığı gerekçesiyle geri almak için harekete geçecek. Devletten bu bağışı geri almak bence imkânsız! Temennim hiç değilse bu girişim hava yoluyla Aydın’dan yolcu taşımacılığı kapısını aralayabilsin. 

Araziyi havaalanı yapılması şartı ile bağışladıklarını söyleyen Mustafa Çıldır’ın oğlu Şevki Çıldır, “Bağışı yaptıktan sonra çok az bir süre burası havaalanı olarak kullanıldı, ardından havaalanı için bağışladığımız arazinin bir kısmı helikopter filosu bir kısmı da uçuş okulu olarak kullanılmaya başladı. Eğer bu alan sivil uçuşlara açılmazsa yani yolcu taşımacılığı olmaz ise bağışladığımız araziyi geri alacağız. Çünkü bağışlarken bu şekilde şartımız ve bağışı yapan babamızın vasiyeti var” dedi.

32 YAŞINDAYDI

Konuyla ilgili Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne dilekçe yazan Çıldır Ailesi’nin en yaşlı fertlerinden Mustafa Çıldır’ın oğlu 92 yaşındaki Şevki Çıldır, “Ben 32 yaşındayken bağışladığımız bu arazi, havaalanı dışında kullanılmayacaktı. Ben de 92 yaşına girdim. Halen havaalanı olarak kullanılmıyor. Eğer 1 yıl içinde havaalanı sivil uçuşlara açılmazsa arazimizi geri almak için dava açacağız” dedi.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Konya Bozkır’dan çoban olarak Aydın’a gelen Mustafa Çıldır, yıllarca hayvanlarını otlattığı Tepecik civarında bulunan arazileri biriktirdiği paralarla satın alır. Aydın’da iyi para kazanan Mustafa Çıldır, vatan edindiği Aydın’a eser kazandırmak amacıyla 1956 yılında şu anda Çıldır Havaalanı olarak bilinen bölgeden 500 dönüm arazisini havaalanı yapılması şartı ile önce Aydın Valiliği’ne ardından da protokol ile 10 Ocak 1957 yılında Devlet Hava Meydanları İşletmesi Umum Müdürlüğü’ne bağışlar. Mustafa Çıldır bağışı yaparken tapu kaydına da “Münhasıran Hava Meydanı olarak kullanılmak ve ileride Hava Meydanı olarak kullanılmaktan sarfınazar edildiği takdirde vahibe veya mirasçılarına rücu etmek ve Tayyare Meydanı isminin de Çıldır Hava Meydanı konulmak kayıt ve şartı ile hibe edilmiştir” yazdırtır.

38 YILDIR DİNLİYORUM

Çıldır Havaalanı bağışın yapılmasının hemen ardından gerekli çalışma yapılarak uçuşlara açılır. Araziyi bağışlayan Mustafa Çıldır da 1959 yılında hacca bu havaalanından uğurlanır. Çıldır aktarmalı olarak buradan Arabistan’a uçmuş sizin anlayacağınız. Ancak bir süre sonra havaalanı çeşitli gerekçelerle uçuşlara kapatılmış. Birkaç kez yolcu taşımacılığına niyetlenilerek çok ciddi deneme seferlerinin yapıldığına haberci olarak şahitlik ettiğim Çıldır, eksikleri bahane edilerek bugüne kadar yolcu taşımacılığına açılamadı. Yani devlet baba 60 yıldır verdiği sözü yerine getiremedi. Bundan sonra getirir mi bilemem ama ben konuya vakıf olduğumda yıl 1978 idi. “Cağız” hikâyelerini 38 yıldır dinliyorum. Buna rağmen umudumu yitirmedim. Kandırılmaktan dolayı sadece güvenim kalmadı.

Aydınlı uçmak istiyor. Uçmak için arazisini bağışlıyor. Aradan 60 yıl geçiyor. Aydın artık kandırılmak istemiyor. Müjde değil verilen sözlerin tutulmasını istiyoruz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
28 / 10 Açık
Yarın: 32/12 Güneşli