• 18 Nisan 2015, Cumartesi

İki başkan, 9 kadın aday

İKİ İL BAŞKANI

7 Haziran 2015'te yapılacak 25. Dönem Milletvekilli Genel seçimleri için Aydın'dan Milletvekili aday adayı olmak için partilerinden İl Başkanlığı görevlerine son veren iki isim.

Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Mehmet Sadık Atay ve MHP İl Başkanı Fevzi Köse'den bahsediyorum.

İKİ İL BAŞKANI

iktidar partisinin 6,5 yıldır Aydın İl Başkanlığı görevini yapan Atay, milletvekili olacağım deyip il başkanlığına tekrar aday olmadı.

Muhalefet Partisinin 3 yıldır İl Başkanlığı görevini yapan, 2009 yılında partinin Belediye Meclis Üyesi seçilen Fevzi Köse'de Aydın'a milletvekili olarak hizmet edeceğim deyip tekrar il başkanı olmak için adayım demedi.

Her iki isimde partilerinden ilk defa Aydın Milletvekili Aday Adayı olduklarını açıkladı. 7 Nisan'da Atay, partisinin 55 aday adayı arasından birinci sıra Aydın Milletvekili aday oldu. Köse ise, yine aynı gün partisinin 27 aday adayı arasından 5. sıra Aydın Milletvekili adayı ilan edildi.

Her iki eski il başkanı da Aydın'dan Milletvekili seçilip Meclise gitmek istiyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi 2011 seçimlerinde Aydın'dan 3, Milliyetçi Hareket Partisi'de 1 milletvekili çıkartabilmişti.

 

4 PARTİ'DEN 9 KADIN ADAY

Türkiye genelinde AK Parti, CHP , MHP ve HDP'den toplam 510 kadın aday listelerde yer almış.

2011 seçimleri sonrasında mecliste 77'koltuk kadınlar tarafından doldurulmuştu. Yani Meclisin yüzde 14,39'u kadın idi. Bu oran 7 Haziran'da çok ciddi artacak gibi görünüyor. 45 kadın milletvekili olan AK Parti'de 99, 17 kadaın milletvekili bulunan CHP'de 103, 3 kadın vekili bulunan MHP 40, 9 kadın vekili olan HDP ise 268 kadını milletvekili adayı olarak göstermiş. Partilerde kadın aday sayısından çok bunun Meclise yansıması çok daha önemli. 7 Haziran akşamı bir anlamda partilerin bu konudaki samimiyetleri net şekilde ortaya çıkmış olacak.

Aydın'da da bu dört partinin 28 Milletvekilinden 9'u kadın. AK Parti Aydın'dan 3, ve 6, CHP ise 6 ve 7, MHP ise 4. sıralarını kadınlara vermiş durumda. HDP'de ise 1, 3, 4 ve 7. sıralar kadınların.

2011 Genel seçimlerinden sonra Aydınlı kadınları Mecliste tek vekil AK Partili Semiha Öyüş temsil ediyordu. Bakalım 7 Haziran'da Aydın'ın kadın vekil sayısı kaç olacak?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli