• 18 Nisan 2016, Pazartesi

BAYRAMLARIMIZ

Ülke olarak kutladığımız bayramlarımızı Milli ve Dini Bayramlarımız olarak sınıflandırıyoruz.

İkisi dini, dördü milli olmak üzere ülke insanlarımızın birlik ve beraberliğini pekiştirici olan bu altı bayramımız bizim için olmazsa olmazımız olmalı?

Geçmişinde özellikle çok ciddi kahramanlıklar ve başarılar yaşamamış ülkeler dahi kendilerince milli olarak kabul ettikleri günlerini çok büyük coşku, sevinç dolu abartılı törenlerle kutlamaya özen gösteriler.

Biz ise, dünya ülkeleri tarafından kabul edilmiş milli bayramlarımızı ve kahramanlık günlerimizi neden kutlayamaz olduk?

Ülke olarak terörle mücadele ettiğimiz bu günlerde milli bayramlarımızın bizleri birleştirici ve bütünleştirici gücüne ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle çok yakın oldukları için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu anlamda önemli fırsatlar olduğunu düşünüyorum.

DİNİ BAYRAMLARIMIZ

Dinimiz açısından önemli ve kutsal sayılan günlerde kutladığımız sevinçli günlerimize Dini Bayramlar diyoruz. Ramazan ve Kurban olarak kutladığımız iki dini bayramımız var.

Ramazan Bayramı

Ramazan ayının sonunda kutlanan üç günlük bayramdır. Ramazan bayramının kutlanma nedeni, aynı ayda, topluca tutulan oruçların ve diğer ibadetlerin sonucunda elde ettiğimiz sevaplardır. Bu bayramda herkes birbirini kutlar, çocuklar en güzel şekilde giydirilir; yanaklarından öpülür; ceplerine harçlıklar konur; şeker ve çikolatalar ikram edilir. Büyükler de birbirine sarılır; küslükler unutulur; tatlıya bağlanır.

Kurban Bayramı

Kurban bayramının kutlanmasında tarihsel bir neden vardır. O da Hz. İbrahim Peygamber'in, canından çok sevdiği oğlu İsmail'i, canlar canı Allah yoluna kurban olarak adamasıdır. Şefkat ve merhameti çok yüce olan Allah, elbette İsmail'in kurban edilmesine izin vermemiş, onun yerine bir koç kesmesini emretmiştir. Bu durum, Allah'a olan sevginin ve bağlılığın bir işareti olarak kuşaktan kuşağa günümüze kadar gelmiştir.

Kurban bayramında Müslümanlar dört gün boyunca bayram eder; kestikleri kurbanların etlerini dostları, arkadaşları ve ihtiyaç sahibi kimselerle paylaşırlar.

Bayramlarda Allah'ın rahmet ve şefkati insanların yüreklerine iner; insanlar daha hoşgörülü ve sevecen olurlar.

MİLLİ BAYRAMLARIMIZ

Ulusça kutladığımız, birlik beraberliğimizi pekiştiren sevinçli günlerimize de Milli Bayramlarımız adını veriyoruz.

Milli olarak kutladığımız dört bayramlarımız var. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı,

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Milli bayramlarımızı kutlarken atalarımızın kahramanlıklarını ve başarılarını anar, bize emanet ettikleri değerlerin önemini daha iyi kavrarız.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük millet Meclisi açılmıştır. Bunun değerinin iyi anlaşılması için Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk bu günü çocuklara armağan etmiştir. 23 Nisan’ın içinde bulunduğu hafta çocuk haftası olarak kutlanır. Bu haftada Uluslararası Çocuk Şenliği düzenlenir. Şenliğe dünyanın çeşitli bölgelerinden çocuk grupları ülkemize davet edilir. Çocuklar, kendi ülkelerinin folklor oyunlarını oynar, dostluk ve barış duyguları paylaşılır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve spor Bayramı

Ülkemizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a gitmiştir. Buradan birçok illere geçen Atatürk, halkın düşmana karşı milli mücadeleyi başlatmasına öncülük etmiştir. Bu nedenle 19 Mayıs, ulusumuz için önemli bir gündür. Atatürk bu anlamlı günü Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu günde okullarda ve büyük spor tesislerinde, Türk gençliğinin zindeliğini gösteren spor gösterileri ve çeşitli etkinlikler yapılır.

30 Ağustos Zafer Bayramı

Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de başlamış ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmıştır. Bu sevinçli günü ebediyen yaşatmak için Mustafa Kemal Atatürk, ordumuza armağan etmiştir. Kazanılan büyük zaferden dol ayı her yıl 30 Ağustos’ta törenler yapılır; akrobat pilotlar uçuş gösterileri yapar, resmi geçitler düzenlenir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilerek, ülkemizin yönetimi milli iradeye verilmiştir. Bu, ulusumuz açsından önemli bir gün olduğundan her yıl 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı kutlanır.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
40 / 21 Çok bulutlu
Yarın: 38/21 Az bulutlu