• 18 Temmuz 2017, Salı

ELEŞTİRİ!

Toplum deyince, düzen, disiplin nizam veya intizam aklımıza gelmeli. Bu kavramlara uyma alışkanlığı gösteren her birey toplum içinde belirli yerlere ulaşıyor.

Başarıya ulaşmanın bir yanı da eleştirilere göğüs germek! Hayatın zor dönemeçleri, ancak eleştiriye açık olabilmekle aşılıyor. Şayet bu konuda kendinizi sınırlıyor, zorlanıyor ve bir açıklık kazanamıyorsanız, sonuçta karşınızdakini küçük görür, herkese tepeden bakarsınız.

Ancak, en güçlü olduğunuzu kabul ettiğiniz anlarda umulmadık hatalar yapar, bol bol açık verirsiniz. Ayrıca bu husus ciddi bunalımlara bile yol açabilir.

Gerçekten de her yerde, her ortamda adil davranan bir kişinin, kendisine yöneltilen, haklı eleştirileri tabiatıyla kabullenmesi gerekir.

Belirli bir konuda adım atıp, belirli bir tavır göstermeyi görev addedenin, kendisi için yapılan bir eleştiri karşısında aynı hassasiyeti gösterip geri çekilerek, usulünce olayları izlemesi ve bunu uygulamaya koyması gerekir.

Eleştiri yapmak ve eleştiriye açık olmak!

Bu iki nitelik, ahenk içinde bir araya geldiği zamandır ki, az bulunur insanlar yüz yüze gelebilir.

Toplum içinde, aktif bir görüntü çizen, aydın, kültürlü, birikim sahibi birçok insan var. Bunlar çok güzel konuşuyor, önemli konularda çalışmalar, araştırmalar yapıyor. Sözüm ona iletişim koşulları da kendilerine göre mükemmel. Ancak, büyük bir zaafları var. Buda eleştiriye hemen hemen hiç açık olmamaları. Çünkü eleştirilere yanıt vermiyorlar. Ortaya koydukları tezlerin kökenine inilmesi, bazı şeylerin araştırılması, işlerine gelmediği, kendilerini pek mutlu etmediği için pek başarılı oldukları da söylenemez. Bu nedenle arzuladıkları halde, hedefe varmaları da mümkün olmuyor. Uyarılara

tahammül edemeyenlerin en bariz özelliği ise, eleştiri nihayetinde suskun kalmaları, hatayı kabul eden bir işareti vermemeleri ve teşekkürü hiç düşünmemeleri.

Uzun lafın kısası, eleştiriye açık olabilmek, eleştirmek felsefesi henüz bireylerde oturmadı, olgunlaşmadı. Belki teorik olarak kabul ediliyor; ama fiiliyatta bunu aynı hoşgörü ile karşılayan pek yok.

Ayrıca, “Bana dokunma da ne yaparsan yap” mantığı bir çözüm değil. İnsan bu durumda kendisini de devreye sokabilmeli.

Eleştiriye açık, açık olalım, eleştirelim derken bunu dozunu da iyi ayarlamak gerekiyor.

Eleştirilmiyorsanız yalnız kalmışsınız demektir!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.