• 19 Nisan 2016, Salı

İNSANIZ

Geleneklere bağlı bir biçimde hayat sürdüğümüzün farkında mıyız?

Yaşamlarımıza yerleşmiş çeşitli kalıplar var. Bu kalıplar bizim hayatımızı tek yönlü olarak görmemize neden oluyor.

Nereden geldiğini bilmek tabii ki her insan için önemli. Ancak bu durumu kalıplarla hayatımıza sokmak ne kadar doğru?

Bu ülke de kadın olmakta zor, erkek olmak da.

Kendi düşünceleriyle hareket etmiyor çoğumuz. Başkalarının söylediklerine göre değil, sizce doğru neyse ona göre hareket etmek çok daha doğru değil mi?

Para kazanmaya programlanmış robotlar değiliz.

İnsan olduğumuz unutmayalım.

Zaman, zaman bulunduğumuz ortamdan değişik yerlere gitmenin ne kadar işe yaradığını öğrenmeliyiz. Unuttuk ise hatırlamalıyız. Yaşamın sadece iş, her şeyin çalışmak olduğunu düşünüp sosyalliği unutmak pek de doğru olmuyor.

Edinilen her yeni dost,  tanışılan her yeni arkadaş, merhabalaştığımız her yeni isim, insan olduğumuzu hatırlatıyor bize.

Hele dostlarla, inanıp güvendiğiniz insanlarla, birlikte olmak ayrı bir mutluluk, ayrı bir heyecan.

Hepimiz etten, kemikten, duygular ve hislerden oluşan yapıya sahibiz. Bunun içinde insanca yaşamayı hak ettiğimizi düşünüyorum. Tabii ki çalışacağız, tembellik yapmayacağız, üretken olacağız. Fakat önce kendimizden başlamak üzere ailemizle, dostlarımızla, arkadaşlarımızla, çiçeklerimizle varsa hayvanlarımızla ilgilenmesini unutmayacağız. Belki çok ideal bir tablo çiziyor gibi görünüyorum ama olması gerekende bu.

Hep maddi değil, manevi bir canlı olduğumuzu; Yaşamın geriye bakarak anlaşılır, ileriye bakarak yaşanır olduğunu; Dostumuzu da severim düşmanımızı da. Dostumuzun gücümüzü, düşmanımızın ise ödevimizi gösterdiğini; Yılda en az bir kez güneşin doğuşunu ve batışını seyretmeyi; Sıkı sıkı tokalaşmayı; İnsanların gözlerinin içine bakmayı; İlk önce merhaba demeyi; Bize nasıl davranılmasını istiyorsak öyle davranmayı; Yeni arkadaşlar edinirken eskilerinin de kıymetini unutmamayı; Hata yapılabileceğini; Tekrarlanan hataların suç olduğunu; İşin özünde insan olduğumuzu hiç ama hiçbir zaman unutmayalım!

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli