• 20 Şubat 2017, Pazartesi

ÇOK ÖNEMLİ!

Aydın için nemli bir konu!

Aydın ekonomisi ve imajı içinde çok çok önemli!

Aydın Ticaret Borsası(ATB) Başkanı Adnan Bosnalı’nın sözleri çok önemli!

Bosnalı, zeytinyağında, tağşiş yapan firmaların ticaretten men edilmesi gerektiğini savunarak, “Hırsızlığın, tağşişçilikten ne farkı var? Hırsızlığın cezası hapis, tağşişçiliğin cezası ekonomik ceza! Bence tağşiş yapan firmanın, bütün ailesi ticaretten men edilmeli” diyor!

Tağşiş yapılan ürünler içerisinde, ilk sırada hep zeytinyağı yer alıyor. Bazı firmalar, zeytinyağının içerisine pamuk, kanola, aspir, mısır gibi tohumlardan elde edilen yağları katarak piyasaya sürüyor. Neden en çok zeytinyağı? Çünkü kazancı güzel ve hemen hemen zeytinyağının girmediği ev yok!

Yani her evde az veya çok zeytinyağı tüketiliyor!

Firmaların istediği kadar marka çıkarabildiği için, bu firmanın herhangi bir markalı ürününde tağşiş tespit edildiğinde, diğer markası ile tağşişli ürününü piyasaya sürmeye devam ettiği gözleniyor!

Peki, bu sahtekârlığa nasıl dur denilecek?

En kolay önlemi de Başkan Bosnal’nın dediği gibi ailecek ticaretten men edilmek!

Tağşişten dolayı zeytinyağı tüketimi de iç piyasada arttırılamıyor!

Bosnalı bakın neler söylüyor, “Tağşişçi firmaya, ekonomik ceza veriliyor. O ceza da 14 bin TL. Milyonlarca lira kazanan firmalara, 14 bin TL ceza kessen ne olur, kesmesen ne olur? Ayrıca bir firma istediği kadar marka çıkarabiliyor, bir markası tağşişten yakalanırsa, öteki markasıyla yoluna devam ediyor. Bu firmalar, çiftçinin ahını alıyorlar ve cebinden parasını çalıyorlar. Devlet, son 10 yılda, primler vere vere zeytin ağacı varlığımızı 70 milyondan 180 milyona çıkardı. Ama zeytinyağı tüketimini arttırma çabalarımız, tağşişli zeytinyağlarından dolayı bir türlü sonuç vermedi. Tağşişçilerden başımızı kaldıramıyoruz. Aydın’ın Kur'an-ı Kerim’de geçen bu güzelim ürününün, tağşiş yapılması, günah. Ama para hırsı, bazı firmaların gözünü bürüdü. Bence tağşiş yapan firmaların, tüm ailesi ticaretten men edilmeli. Bu sorunun, çözümü bu kadar basit! Devlet, yeter ki istesin, ‘ben tağşişle mücadele edeceğim’ desin. O zaman onun karşısında kimse duramaz. Sadece zeytinyağında değil, tüm ürünlerde tağşişle mücadele edilmeli.”

Zeytinin çok zor şartlarda toplandığını çok iyi biliriz. İnsanlar, dağın tepesindeki ağaçlardan zeytini topluyor, aşağıya kadar sırtında indirip eşeğine yüklüyor. Böyle yoğun emek gerektiren bir ürünün tağşişle heder olması üzüntü verici. Tağşişle insanımızın cebinden parası ile birlikte emeği alın teri çalınıyor!

Devletin bunu önlemesi, Bosnalı’nın dediği kadar kolay olmasına rağmen neden önlenemez tağşiş?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
32 / 16 Parçalı bulutlu
Yarın: 32/16 Sağanak yağışlı