• 20 Nisan 2013, Cumartesi

Yenilenebilir Enerji

Jeotermal, Aydın’ın olmazsa olmazı.

Jeotermalle birlikte Aydın’ın yenilenebilir güneş ve rüzgar enerjisine de sahip çıkması gerektiğinin altını çizmeye devam ediyoruz.

Türkiye’de rüzgar enerjisinden elektrik elde etme anlamında sevindirici çalışmalar yapmaya başladı.  Türkiye toplam enerjisinin yüzde 10-15’lerini rüzgardan karşılayabilecek güce sahip. Ama bugün bu oran yüzde birleri dahi bulamıyor. Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması özellikle rüzgar enerjisi için büyük avantaj.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın verilerine göre Ege Bölgesi 15 bin MW üretim potansiyeline sahip. Bu da 45 milyar Kw/saat elektrik üretimi anlamına gelmekte.  Ege Bölgesinde üretilmesi planlanan elektrik 17 milyon hanenin ihtiyacını karşılayabilecek güçte. İzmir'de üretilecek enerji 19 milyar Kw/saat ile 8 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede. Bu rakamlar ışığında Aydın ilinin de nüfusunun tamamının elektrik ihtiyacını rüzgardan karşılayabileceğini söylersek abartmış olmayız herhalde.

Güneş Enerjisi

Rüzgarla birlikte güneş ısısı da Aydın’ın yenilebilir enerjilerinin başında yer almalı. Binalar, siteler kendi elektrik enerjisinin tamamını üretebilmeli. Özellikle yerel yönetimlerin bu alanda örnek projeler yapmalı.

Türkiye’de özellikle Ege Bölgesi'nde güneş enerjisi, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Güneş enerjisi, yılda 80 milyon ton eşdeğer petrol potansiyeline sahiptir. Ülkemizde yıllık ortalama toplam güneşlenme süresi 2 bin 640 saattir. Bu oran günlük toplam 7,2 saate karşılık enerji miktarı sunmaktadır. Ege Bölgesi'nin güneşlenme süresi yılda 3 bin 423 saattir. Bu da yılda metrekareye bin 630 kilowatt saat enerji düştüğü anlamına gelmektedir. Sonuçta güneş enerjisinden yararlanmak için henüz geç olmadığı ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar, güneşin 5 milyar yıl sonra tükeneceğini varsaymaktadır. Bu kadar süre, ülkemiz ve özellikle Ege Bölgesi için, yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelen güneş enerjisini yaşam alanlarında kullanmaya fazlasıyla uygundur.

Yılın 250-300 günü güneş gören Aydın’da bu enerjiden kesinlikle faydalanmalıyız. Şöyle bir düşünelim. Sıcak su elde etmek için kullandığımız güneş enerjisi kolektörlerimiz suyumuzu yılda kaç günü ısıtmaz? Kaç gün ısıtır?

Bu sistemi kullanmasaydık sadece sıcak su elde etmek için ne kadar elektrik enerjisi harcardık? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
35 / 21 Güneşli
Yarın: 36/19 Güneşli